| brokxy a întrebat:

Lentile de contact pentru miopie pot cumpăra doar cu rețetă de la doctor? Si daca imi puteti spune de unde as putea cumpara, nu as vrea de pe net deoarece nu vreau să cumpăr ceva scump si după să nu văd cu ele deloc.Chiar ma încurcă ochelarii si imi tot cad! Am nevoie urgent de lentile! Mulțumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Inainte sa le cumperi trebuie un control la oftalmolog pentru ca trebuie sa-ti masoare ochii (da, lentilele sunt pe marimi ca si pantofii) si sa vada daca nu ti s-au schimbat dioptriile. In plus la control o sa iti si puna una sa vezi cum e si daca ti se potriveste apoi poti sa tot cumperi de la marca aia si stii sigur ca merg.

Oricum tot online o sa le cumperi daca nu vrei sa dai o avere pe ele. Sunt cu mult mai ieftine cumparativ cu ce gasesti la magazinele de specialitate din orase.

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de lentile. Daca iti cad ochelarii inseamna ca sunt facuti prost si ai ales eventual si o rama aiurea. Daca iti permiti costurile (lentilele sunt cu mult mai scumpe decat o pereche de ochelari de cateva sute de lei pe care o schimbi la un an-doi) si stii sigur ca nu o sa adormi cu nenorocirile alea in ochi, poti incerca. Stiu cazuri de persoane care au incercat cu lentile de contact si nu le-au putut suporta, efectiv. Eu unul nu am incercat niciodata, mi se par o atrocitate. Si ca mod de utilizare, dar mai ales ca si costuri. Am o amica cu -8 care poarta fara probleme, pe de alta parte. Daca ai dioptrii simple, poate-poate. Din ce m-am uitat de curiozitate, lentilele de contact cu cilindru sau bifocale costa de mori.