| anonimul2537 a întrebat:

Lovitura la testiculul drept.

La inceputul lunii Iunie m-a lovit o inteligenta in testiculul drept cu dosul pumnului stang.
M-a durut pe loc destul de tare, dar apoi m-a mai lasat.
In primele zile a fost destul de umflat testiculul drept, dar am zis ca poate trece.
Aproape peste 4 luni, in prezent, inca mai simt o durere care se lasa pe piciorul drept, ca o vanataie undeva in spatele testiculului. Am cautat pe google image si cred ca epididymisul este mai umflat.
Nu stiu ce sa mai fac, am intrebat peste tot, nu vreau sa merg la doctor decat daca este foarte grav si nu va trece de la sine.
M-am mai lovit in trecut in zona testiculara dar niciodata nu am patit ca acum. Cand fac miscare si sunt activ nu simt nicio durere, dar cand stau in pat de exemplu incep sa simt, ca si cum abia m-am lovit acolo si incep sa ma foiesc in speranta ca durerea va disparea.
Nu am vanatai pe testicul si nici nu am avut, am citit ca dupa loviturle puternice unii se invinetesc.
Lipsa vanatailor a fost si motivul pentru care nu m-am dus la doctor.

Vreau sa stiu daca a mai patit cineva asa si daca chiar e posibil sa am epididymisul umflat (cred ca acolo a aterizat pumnul idioatei, cu preponderenta pe epididymis).
Daca este asa, va trece in timp pana la urma? Parca tot vad un progres, destul de mic totusi.

Si nu, nu este o gluma, sunt doar disperat si nervos.
Dau funda, daca mai este la moda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-i de joaca!
O asemenea lovitura poate ramane cu urmari grave!

Daca si dupa patru luni ai dureri, atunci mergi la un medic urolog pentru investigatii!

| SARKAN a răspuns:

Pai daca e inflamat si ce descrii tu ai putea sa incerci urmatoarele.
1 antiinflamatoare gen Piroxicam impreuna cu un analgetic gen Algocalmin terapia de durere se face alternand antiinflamatoare cu analgezice
2 sa eviti contacte sexuale pentru o perioada determinata asta include si sa nu faci ****
3 sa eviti activitatile fizice intense si sa eviti ridicatul de greutati
4 sa iti pui gheata pe scrot ajuta in cazurile de inflamare
5 sa imbraci boxeri si chiloti pentru a avea scrotul relaxul necesar
daca dupa o saptamana nu exista nici o imbanatatire mai bine consuta un medic

| Salontanul a răspuns (pentru SARKAN):

Nu da sfaturi pe internet! Nu-i corect. Daca medicii nu dau vezi-ti de treaba! Trebuie diagnosticat intai si apoi vazut ce-i de facut. Nu te juca cu vietile altora. Nu-i corect!

| Salontanul a răspuns (pentru SARKAN):

Mergi la medicul de familie, te rog. Nu te juca cu viata ta din cauza unor inconstienti care dau sfaturi pe net.

| Fotograf_Mihai_Filip_Stancescu_1980 a răspuns:

Solutia e sa o lovesti si tu inapoi pe vaca aia in pasa. Vaca aia care a lovit merita lovita si ea peste pasar/// sau peste ovare ca doare mai tare la fete. Aia merita lovita si castrata de ovare

| anonimul2537 explică:

Ce se poate intampla in cel mai rau caz? am facut sport toata vara asta chiar mi-a mai luat din dureri.
problema e ca in partea din spate sus a testiculului se vede ceva ca o galma, un bob de porumb de exemplu care parca nu era acolo pana sa ma lovesc.
asa e normal sa fie sau?
multumesc pentru raspunsuri