| AiEnmaa a întrebat:

Lume. Am o mare problema.Am o prietena mai plinuta si ma cam sacaie cu un regim.Am nevoie de ajutor! Recomandati vreo dieta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BeHappyForMe a răspuns:

Buna ma numesc Alexandra am 20 de ani niciodata nu am tinut diete. O colega de-a mea ma invitata intr-o zi sa merg cu tranvaiul de la tranvai pana la mine acasa este cam o statie asa ca nu m-am mai urcat intr-o alta masina si am mers pe jos dupa o saptamana am o observat ca dadusem deja 4 kg jos fara nici un fel de dieta asa ca mi-am scos abonament pe tranvai si de atunci cand mergeam la scoala cu tranvaiul. Ceea ce vreau sa va zic este ca nu trebuie sa tineti o dieta ca sa slabiti un pic de mers pe jos nu strica nimanui.

totusi uite o dieta pe care a tinut-o prietena de-a mea.
Dieta cu banane si lapte

Se iau trei mese pe zi, fiecare compusa dintr-o cana (0, 25l) cu lapte degresat sau ceai, neindulcit, si doua banane (care se pot consuma ca atare, amestecate cu lapte sau coapte in coaja la cuptor).
Dieta cu grepfrut si branza

Se iau tot trei mese zilnic, compuse dintr-un grepfrut taiat in jumatati si amestecat cu 100 grame de branza degresata. In ambele cazuri, se poate bea apa si ceai in cantitatea dorita. Laptele sau branza pot fi inlocuite cu iaurt degresat, care asigura o digestie mai buna.

Avantaje
Puteti urma acest regim destul usor si aproape oriunde v-ati afla. Nu apare senzatia de foame, bananele fiind satioase. Este o dieta necostisitoare, ideala pentru vegetariene.

Inconveniente
Aduce foarte putine calorii organismului si prezinta carente nutritive importante (de vitamine, proteine etc.). De aceea, acest regim poate provoca subnutritie daca este urmat o perioada mai indelungata decat cea indicata.

A tinut-o anul trecut o prietena de-a mea pe cea cu banane si lapte si am slabit in 7 zile 5 kg.

Bafta prietenei tale!

6 răspunsuri:
| Magnific a răspuns:

Io iti dau una superba care da roade.deci. iti cumperi o bicicleta in cazul in care nu ai. 2 iesi cu ea prin parc legi de bicicleta o funie cu un hamburger si sa vezi atuncia 20 kile in 2 zile laughing)

| BeHappyForMe a răspuns:

Buna ma numesc Alexandra am 20 ani niciodata nu am tinut diete. O colega de-a mea ma invitata intr-o zi sa merg cu tranvaiul de la tranvai pana la mine acasa este cam o statie asa ca nu m-am mai urcat intr-o alta masina si am mers pe jos dupa o saptamana am o observat ca dadusem deja 4 kg jos fara nici un fel de dieta asa ca mi-am scos abonament pe tranvai si de atunci cand mergeam la scoala cu tranvaiul. Ceea ce vreau sa va zic este ca nu trebuie sa tineti o dieta ca sa slabiti un pic de mers pe jos nu strica nimanui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie de o dieta drastica, ci doar de putina atentie la alimentatie.Recomanda-i sa elimine pe cat posibil din aceasta produsele fast-food, mezelurile si alte preparate, dulciurile, chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si sa nu consume in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, sa manance incet, sa mestece bine mancarea si sa bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa, in special, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Pentru rezultate bune, Recomanda-i sa alerge zilnic 20 de minute cu viteza medie(chiar si mai mult daca considera ca este cazul). Astfel va slabi treptat, dar frumos si sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://dietapentrutine.blogspot.com

| Ilincutza_Ilinca_1996 a răspuns:

Buna.Am un mic sfat pentru prietena ta.Pentru a da jos kilogramele ii recomand sa alerge zilnic pe stadion cam 40 minute.O v-a ajuta, cred. big grin

| denisa_5043 a răspuns:

Uitat-e pe net