| Captive a întrebat:

Luna trecută am fost la ginecolog pentru a-mi prescrie anticoncepționale, iar Prescripția a fost făcută pe baza analizelor de sânge. Am început sa le iau in prima zi a menstruației (10 Iunie) și menstruația m-a ținut mai mult decât de obicei, 8 zile și de obicei ținea 5 zile. Asta nu este ceea ce ma îngrijorează, ci este faptul ca ma dor sânii la atingere. Am crezut ca o sa-mi treacă după menstruație, pentru ca de obicei înainte de menstruație ma dor și mi se umfla. Ar putea sa nu îmi fie bune anticoncepționalele? Ar trebui sa încetez sa le iau?
Menționez ca pastilele se numesc "Belara"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnneCavendish a răspuns:

Buna, nu sunt specialista in domeniu, dar din punctul meu de vedere este norrmal ce ti se intampla. Corpul tau primeste prin acele anticonceptionale niste hormoni, acestia produc o noua reactie in corpul tau. In momentul de fata organismul tau incearca sa gaseasca o metoda de a accepta acesti hormoni. O sa observi ca daca pana acum nu ai avut o menstruatie regulata, o vei avea, la fel de adevarat ca s-ar putea sa te tina mai mult. Durerile de sani este o combinatie intre noii hormoni si perioada sensibila regulata a corpului tau, eu ti-as sugera sa iei in continuare cel putin o luna. Daca vezi ca durerea persista si este din ce in ce mai puternica ar trebui sa vezi si un medic.

1 răspuns:
| MedionTcO a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea, si sigur a multora, cel mai bine este sa iei legatura cu medicul. Indiferent daca este sau nu este ceva grav, este bine sa intrebi. Pentru ca e ceva norcmal sa nu stii si sa intrebi. Nu vei pati nimic! Multa sanatate!