| Alin26013 a întrebat:

M-am apucat recent de sala fiind foarte slab. Am 1.81 si 55kg. Problema este in felul urmator: cand incerc sa ridic bara goala de 20kg nu mi se pare foarte greu de ridicat doar ca incepe o durere la umarul drept si nu pot continua executarea exercitiului. Aceasta durere am simtit-o dupa aia si la alte exercitii pentru piept. Dupa o pauza de 2-3 zile am facut exercitii direct fara sa mai ma bag la ridicat bara doar ca dupa cateva seturi durerea a aparut iar si este un obstacol mare deoarece sunt nevoit sa ma opresc din executarea exercitiilor si simt ca vin la sala degeaba. Ma descurc la toate exercitiile doar la cele de piept apare aceasta durere la umarul drept care se simte de parca ar fi dizlocat, il simt de parca s-ar misca cand ridic greutati. Trebuie sa stiu de ce naiba am durerea asta enervanta. Oare am o problema la umar sau poate sunt greutatile mari, cu toate ca nu cred ca e asta pentru ca nu le simt grele, doar simt durerea in umar si nu pot sa fac nimic. Oare e din cauza ca sunt extrem de slab? Vreau sa stiu daca e normal sa te doara sau daca am eu o problema anume.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu te incalzesti sufiecient, sau ai execuatat ceva gresit. Daca continua, da i putina pace si odihneste te o perioada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am avut si eu la stangul. o sa te mai doara pana se obisnuieste umarul sau mai bine zis pana te mai acomodezi cu sala dupa aia te lasa o sa vezi. asteapta

| Cutezătorul4k a răspuns:

Asta însemna ca nu lucrezi bine si pui presiune pe umar
Împinge omoplații bine in banca si arcuiește spatele in asa fel in cat la coloana lombara sa fie ca o bolta sau spațiu sau urmareste tutoriale pe yt cum sa împingi si sa execuți corect exercitiile