| andrei099686086 a întrebat:

M-am intepat cu furculita de descapacit mierea(capaceala)in artera de la mana destul de tare. Cand m-am intepat a tasnit sange si s-a umflat instant. Am fost la spital, m-a dat cu betadina, m-a pansat si atat, apoi a zis sa nu ridic ceva cu mana o sapt.Antitetanusul l-am facut in urma cu 2 luni asa ca nu mi l-a mai facut. Nu ar fi trebuit sa imi dea ceva crema sau sa imi faca vreo injectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Afurisenia a răspuns:

Crema nu se pune pe rana deschisa. Niciodata!
Nu e nevoie deat sa se inchida rana si betadina e suficienta. Sa nu faci efort cu acea mana, ca sa nu se redeschida rana, mai ales cea din vena! In rest, totul e bine. Tu sa fii sanatos sa mai poti manca multa miere.
P.S. Pentru descapacit, eu stiu ca se foloseste un cutit special, nu furculita. Ca asta: https://images3.bizoo.eu/......225223.jpg happy happy

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ma mir ca te-ai dus la spital. Dezinfectai rana acasa te pansai si gata. Nu trebuie sa ridici nimic pentru ca risti sa se rupa rana. Stai cuminte o perioada. Saracii medici, pentru orice zgarietura sau raceala stau sa completeze fise la UPU.

| Holiday a răspuns:

Nu trebuia sa-ti mai faca nimic. In ultima instanta puteai sa te pansezi si tu acasa. Ce naiba, pentru orice zgaiba blocati holurile spitalelor.