| clawditzu a întrebat:

M-am lovit cu partea exterioara a piciorului in ciment(cred ca mi-am scrantit degetul mic). De 2 saptamani aplic crema Voltaren, fara nici un efect.
Pot merge dar ma doare foarte tare, iar acum ca a venit iarna trebuie sa pot patinastraight face
Ce sa fac sa treaca pana vineri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Chiar dacă nu este vorba de o durere înfiorătoare și puternică, trebuie să mergi la un medic ortoped (lucru pe care trebuia să îl faci după maxim 3 zile de la accident).
Sănătate!

| Bogdanst a răspuns:

Buna.Eu ti-as recomanda sa mergi la medic daca se agraveaza, nu vreau sa te speri dar daca nu mergi la medic sau la cineva care se pricepe la masaj si la luxatii o sa ramai cu sechele, cum am patit eu nu am fost am lasat asa si am din cand in cand dureri.Nu o sa te doar nimica daca mergi la medic s-ar putea sa faci o radiografie.Eu cate luxati am avut si lovituri din cauza la fotbal am trecut si nu ai de ce sa it fie frica. Sper ca ti-am fost de ajutor o zi frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor! Poate e doar o contuzie care o sa treaca de la sine ( in cel mai bun caz) dar poate ti-ai scrantit degetul, dizlocat, sau chiar rupt, nu poti sti niciodata. Cel mai indicat este sa te duci la un specialist sa iti faca ceva raze si atunci ai sa stii cel mai bine. Si nu lua tratament dupa ureche. Poti face mai mult rau decat bine.

| clawditzu explică:

Nu am vrut sa merg la medic pentru ca nu vreau sa-l bag in ghips si nu e rupt pentru ca il pot misca si nu e o durere infioratoare si puternica, e doar de lunga durata...2 saptamani cu creme si alifi?!?!?