| wizopo2 a întrebat:

M-am lovit în partea frontală a capului acum aproape 1 an și de atunci am o presiune cam pe tot capul, chiar și pe față uneori, dar cel mai enervant e în zona tâmplelor. La început presiunea era îngrozitoare, aveam și amețeli și stăteam legat cu o fașă la cap să se mai elibereze din presiune.
Am fost și la doctor la o zi după ce m-am lovit. Doctorul mi-a pus ca diagnostic traumatism cranio-cerebral minor si mi-a spus sa iau medicamente de calmare a durerii si daca mai sunt probleme să revin.
Am luat medicamente de calmare a durerii, dar presiunea/durerea de cap și amețeala nu trecea, doar se mai reduse din intensitate. Am mers din nou la doctor si mi-a spus sa fac o radiografie.
Eh, n-am făcut radiografia fiindcă am zis ca îmi trece. Am mai stat un timp, câteva săptamâni și amețealea mi-a trecut, dar presiunea a rămas și a devenit cât de cât suportabilă. Așa stau de atunci si până acum. Am avut chiar și perioade de câteva săptămâni când presiunea a dispărut complet, asta mai ales în vacanța de vară.
Am momente când nu simt nici o presiune la cap, altele când mă leg cu o fașă, fular, eșarfă, ce găsesc, ca să mai reduc din presiune.
Pe net, am cautat despre presiunea asta a mea și am găsit ba că ar fi un hematom subdural cronic pe care trebuie să-l las să se vindece singur, ba că e pur și simplu o durere de cap cronică care se manifestă după un traumatism la cap.
Acum întrebarea mea este : Să fie una din cele 2 afecțiuni enunțate mai sus sau sa fie vorba de ceva mai grav și anume de o tumoră la cap, având în vedere ca am presiunea asta de aproape 1 an, dar care mai trece uneori?

Mulțumesc mult de ajutor și vă rog să mă scuzați pentru postarea așa de lungă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| volumexd a răspuns:

Cred ca cel mai sigur ar fi sa faci o radiografie. In cazul traumatismelor de genul nu poti fii niciodata sigur. Din moment ce durerea nu a disparut complet dupa un an e posibil sa fie ceva serios si care se poate agrava. Orice ar fi, nu te panica, doar mergi la doctor si fa-ti o radiografiewinking