| adrian_7273 a întrebat:

M-am lovit la mana. antebrat adica. cand ma uit la mana partea unde m-am lovit este putin stramba. sau umflata. cand mi-am pipait mana mi-am simtit osul si nu cred ca este rupt. ma doare doar cand apas pe acol loc sau cand ma prinde cineva. in rest pot sa o misc cu vreau fara sa simt vreo durere. Ce poate fi? A avut cineva ceva asemanator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Este umflata probabail, nu stramba. Daca ai fi avut osul rupt durerile ar fi fost mari. Mergi la o farmacie care are produse homeopatice si cumpara Arnica Montana 30CH pastilute. Ia 3 de trei ori pe zi, sub limba; nu trebuie sa le atingi cu mana. Le iei in capacel si le pui direct sub limba. Daca gasesti si crema sau gel de arnica, poti sa masezi putin locul tot de 2-3 ori pe zi cu crema/gel. Intr-o zi ti-a trecut umflatura si durerile.

| alexflor87 a răspuns:

Este doar inflamat bratul.Nu ai motive sa te sperii atata timp cat poti sa il misti. Poti lua un antiiflamator, sau mai bine te dai cu o crema antiiflamatoare si pune comprese reci.

| adinescu a răspuns:

Daca t ingrijoreaza mai tare poti face o radiografie

| Lawrence a răspuns:

Pai nu stiu ce poate fii, daca tot te mai doare pune-ti compresa cu otet!

| laptopnews a răspuns:

Cel mai bine mergi la medic si faci o radiografie, e cel mai indicat, nu doare, nu se intampla nimic, iar daca ai ceva luxatie/ fractura ti-o pune in ghips sau atela in functie de cat de grav e. Mergi la medic cel mai binehappy Sanatate multa!