| Cosmin3D a întrebat:

M-am oparit cu apa fierbinte, ce fac? Ce sa pun pe piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

De urgenta, dupa ce te arzi cu ceva, iti bagi membrul atins in apa rece. Alcoolul este contraindicat, va duce mai degraba la uscarea pielii si se va basica mai usor. Basicile nu se sparg. Unge cu o alifie de galbenele sau alta alifie, uita-te doar sa nu fie cu parafina ci cu ulei sau alte grasimi naturale. In loc de alifie este bun laptele dulce gras (de fapt grasimea din lapte si proteina - cazeina), sau smantana cum zice larisook. Acolo unde basicile s-au spart sau pe rana deschisa este bine sa pui miere si sa speli cu ceai de patlagina.

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pune alcool sanitar. Iti recomand sa-ti cumperi apoi, cat de repede, crema Dermazin si sa o aplici pe arsura. Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smantana...

mira
| mira a răspuns:

Exista un site cu primul ajutor.Nu dai suficiente amanunte.Conteaza daca s-a produs o rana sau doar vezicule. Daca este ceva grav suna la 112.

| LauraFlorentina12 a răspuns:

Niste crema de galbenele

| WestSid3 a răspuns:

Cumpara-ti de la farmacie spray Oximed si da-te pe locul ars/oparit.
Ai mare grija la ochibig grin

| ScoalaParintilor a răspuns:

Smantana este buna daca o pui imediat ce te-ai oparit.

mira
| mira a răspuns:

Nu pune smantana, cum ti s-a recomandat.

| Cosmin3D explică:

Merci

| nuta a răspuns:

Oximed e cel mai bun