| Silvia93 a întrebat:

M-am saturat sa mananc mancare gatita..si m`am gandit sa mananc fructe in special mere au fost recomandate de medicul nutritionist...o singura problema este: imi da o stare de lesin si imi face foame dupa 30 minute.iar daca nu mananc ceva simt ca lesin.
Asa se intampla cu toate fructele, un sfat va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Starea asta are legatura cu zaharul din sange si insulina. Fructul este dulce, zaharurile din el se absorb rapid in sange, pancreasul secreta insulina mai multa decat trebuie, poate asa a fost obisnuit inainte, si duce la scaderea zaharului in sange sub valori normale. In loc de un fruct sau orice altceva dulce, mai bine manci un pumn de nuci sau arahide, astea te tin pe picioare mai multa vreme si nu-ti provoaca variatii de insulina si zahar in sange.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fructele sunt bune, dar nu poti trai doar cu ele dupa cum observi si tu aparent

| Silvia93 explică (pentru suntserios):

Pai nu intelegi, eu mananc mancare si tot. Intre mese mi-a fost recomandat sa mananc cate un mar / banana / portocala etc dar mi se face foame si am senzatie de lesin de la ele.