| Alexx0123 a întrebat:

M-am taiat la deget cu un cutit in timp ce taiam o felie de harbuz. Degetul este cel aratator de la mana stanga si rana e destul de adanca. A inceput sa imi curga sange cateva minute dar s-a oprit.

Am pus rivanol, bandaj steril si am strans totul cu un leucoplast.
Asta s-a intamplat aseara.

Azi, am schimbat bandajul de vreo 2 ori si rana e curata si nu mai sangereaza. Nu miroase si nu s-a innegrit. Problema mea este ca bucatica de carne nu se potriveste perfect in zona anterioara. In plus, cand schimb bandajul (ce s-a lipit de rana de fiecare data), deranjez acea rana.

As dori sa stiu daca exista un lipici farmaceutic sau ceva de genul sa pozitionez carnea unde trebuie. Stiu ca bunicul si tata, cand se taie umbland cu scule ascutite folosec Superglue sa isi lipeasca ranile dar ma cam tem ca sunt toxice / pot provo ca infectie.

Vreo solutie? Nu prea ma intereseaza daca e cicatrice sau nu, vreau sa nu se vindece urat happy Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu stiu care dintre cele dou produse este mai eficient pentru cazul tau --- tu poti aprecia :
1. adeziv :http://www.clicmed.ro/......twist-~348
2.banda de sutura :http://www.generalmed.ro/......strip.html

| Blamely a răspuns:

Se vindeca de la sine, eventual pune un pansament pe el ca sa il mentii curat

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Asteapta ca sa iti creasca alta carne si alta piele.

| LastKisss a răspuns:

Eu zic sa stai linistit si sa astepti, o sa se vindece de la sine, iti trebuie doar rabdare. Lipiciul nu e o solutie pentru corpul uman. Mama natura ti-a adus problema, tot ea o va rezolva, trebuie doar sa o lasi. Se va vindeca si nu te mai gandi la ea, imagineaza-ti ca nu exista

| aomine18 a răspuns:

Tiu ca bunicul si tata, cand se taie umbland cu scule ascutite folosec Superglue sa isi lipeasca ranile dar ma cam tem ca sunt toxice / pot provo ca infectie.

realizezi ca e vorba de corpul uman nu? numai spune asemenea aberatii