| Cursed SeaL a întrebat:

M-au muscat niste sparti de tantari aseara si mi s-au facut niste semne nasoale. Cum pot sa scap de ele cat mai rapid?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le mai scarpina si vor trece ele singure.Ca sa treaca senzatia de mancarime, freaca usor zona cu o bucata de vata inmuiata in spirt sau otet.

8 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Fenistil gel.Are efecte foarte bune in iritatiile aparut in urma intepaturilor de insecte.http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=3866

| adriangabor92 a răspuns:

Date cu spirt

| SweetCandy a răspuns:

Nu te mai scarpinastraight face si eu sunt la fel:-s

Da-te cu crema de galbenelehappy

| sensesDelight a răspuns:

Ia-ți o alifie, de preferat fenistil și aplică din 3 în 3 ore, de preferat. Așa pățesc și eu, sunt alergică. Dacă vrei să treacă mai repede poți să iei un claritin, pentru bubițe în genul. Sau dacă ești și tu alergic ca și mine, ia clorocalcin (are un gust foarte nașpa) dar rezolvă repede umflăturile de la țânțari. & Fă-te bine.batting eyelashes

| arysa a răspuns:

Zona trebuie foarte bine curatata cu apa si sapun, dupa care foloseste crema Locoid (se ia de la farmacie si nu ai nevoie de reteta), aplica crema de 2-3 ori pe zi pe bubite si in jurul lor.ai sa vezi ca in 2-3 zile ele vor disparea fara sa ramai cu nicio urma si fara mancarime.Nu mai stiu sigur cat costa crema, oricum pana in 20 de lei.

| danco a răspuns:

Cum adica sparti? Exista un unguent, Nidoflor. Intreaba la farmacie. Vezi sa nu fi alergic la intepatura de tantari, ca in mod normal ar trebui sa treaca destul de repede umflatura.

| Innocence a răspuns:

Cu ce dinti te-au muscat? thinking Mie mi-a recomandat cineva (care chiar a incercat) sa te freci cu un burete aspru cu sapun(bine bine), iar apoi sa dai intepatura cu vata inmuiata in spirt! Succes! Sa le spargi dintii la tantari data viitoare!laughingwinkingkiss

| Cursed SeaL explică:

Sparti adica idioti ca din tot grupul m-au muscat pe mine si inca cativa nu pe toti laughinglaughing