| AnonymousTPU007 a întrebat:

Ma afecteaza cu ceva daca ma spal in fiecare zi pe dinti cu bicarbonat de sodiu? gen slabirea smaltului sau ceva... dimineata si dupa masa cu pasta de dinti si seara cu bicarbonat...ce ziceti?laughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrsAllAmerican a răspuns:

Ei, mai bine ar fi sa folosesti mai rar, gen o data la doua zile sau mai rar, fiindca afecteaza smaltul, dar in schimb e bun pentru albirea dintilor.

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

S-a inventat pasta de dinti!

| AnonymousTPU007 explică (pentru Jipa95):

Eu am zis ca dimineata si dupa masa ma spal cu pasta de dinti...dar citesti aiurea si raspunzi la felwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Acesta problema ar trebui, sa fie discutata cu un medic stomatolog de specialitate, din cunostiintele mele iti pot spune ca orice lucru facut in exces afecteaza, da este destul de periculos folosirea excesiva a bicarbonatului de sodiu, pentru ca nu afecteaza doar smaltul ( adica il slabeste ) dar poate afecta si gingiile si poti face o sensibilitate foarte grava, recomandat este spalarea dintilor cu o pasta de dinti foarte lejera ( ca sa zic asa ) dupa fiecare masa pentru evitarea cariilor.
O zi buna.

| Arthiom a răspuns:

Nu e bine sa te speli pe dinti de mai mult de 2-3ori pe zi. In cazul asta, orice produs ai folosi, cu timpul slabesti smaltul.

| americanu00334567 a răspuns:

Nu...dar o sa tii albesti ca prima zapada

| Spiru_Adrian_1979 a răspuns:

Trebuie doar de 2 ori pe saptamana. Crede-ma! Eu asa fac.