| Raluca1724 a întrebat:

Ma doare de ceva zile laba piciorului drept si de abia pasesc. Ce ar trebui sa fac? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lia.d a răspuns:

Buna Raluca! Du-te sa -ti faci o radiografie de picior, fata si profil, ar fi bine sa-ti faci la ambele picioare, ca medicul sa poata face o comparatie cu piciorul sanatos. E bine sa te vada un medic specialist de recuperare medicala, medicina fizica si balneologie, ca sa te si consulte, sa-ti poata institui un tratament benefic, deoarece pot fi multe motive pentru aparitia acestei dureri. E important, cum a aparut aceasta durere(in urma unui traumatism sau fara o cauza anume, etc.), varsta pe care o ai e importanta, daca piciorul a fost vreodata rupt sau daca ai avut entorsa, daca ai suprasolicitat articulatia piciorului sau poate te-ai impuns cu ceva, deci doar un consult ar rezolva problema. Daca poti fa-ti si niste analize de sange, sunt importante, probele inflamatorii(vsh, aslo, factor reumatoid, proteina c reactiva, fibrinogen), acidul uric, hemoleucograma.Deci cu analizele facute si cu radiografiile facute, du-te la medicul specialist.Multa sanatate!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o entorsă, trebuie să mergi să faci o radiografie.
Piciorul trebuie pus în repaus şi în pat o pernă sub el.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Sa-ti pui comprese cu frunze de varza zdrobite(cu un facalet sau o sticla). Ele trebuie schimbate cand devin moi si miros urat! Varza este foarte buna la vatamari de acest gen:entorse, intinderi, scrinteli, reumatism, etc.

| procust a răspuns:

Te ai lovit cumva sau ai mers mai mult sau poate ai purtat o pereche de incaltaminte stransa pe picior! Daca nu te lasa durerea sau te doare prea tare du te la ortopedie sa te vada un medic!

| tim a răspuns:

Esti gata, o sa-ti taie piciorul, o sa-ti puna unul de lemn ca la pirati si-ti va acoperi ochiul stang! laughing chiar crezi? eu cred ca ai avut ciorapul mototolit sub talpa si de asta te doare, sau ai facut o,, batatura" pur si simplu de la vreo incaltaminte putin mai incomoda. ar trebui sa-ti treaca, nu-ti fa griji.

| Gentiana a răspuns:

Consulta un medic specialist, ori, de familie. Poate fi o lovitura, fracturare, dar nu te gandi numai la ce e rau.Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa consulti un medic

| Narcizzaa a răspuns:

In cazul ischemiei este foarte important ca pacientul sa se adreseze rapid medicului, deoarece fiecare clipa poate agrava mult situatia. Durerile de laba piciorului nu trebuiesc neglijate.
Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-laba-piciorului.php
http://www.tratament-dureri.ro/......orului.php