| Alexutsza a întrebat:

Mă doare foarte rău partea dreaptă a capului. Durerea asta se manifestă prin durere de ureche, de măsea dar şi se cap. Oare de la ce? Pot să am otită? Şi ce ar trebui să iau? Am luat ibuprofen dar nu prea are efecte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna.
Cel mai probabil te-a tras curentul si nu prea ai ce face. Incearca sa-ti pui niste vata cu spirt in ureche, deoarece o sa-l "scoata" afara. La mine cel putin functioneaza.
Alta data fereste-te!

Sanatate!

| Empathizer a răspuns:

Daca te doare foarte rau o jumatate de cap, inseamna ca ai o migrena.

Stai intr-o camera racoroasa si umbrita, pune comprese reci pe frunte si fa-ti un masaj usor la tample.

Ca medicamente, daca nu a mers cu Ibuprofen 400 mg de 3 ori pe zi, poti incerca sa iei Sumatriptan de 100 mg, 1 cp la nevoie, de maximum 3 ori pe zi.

Si programeaza-te la un consult medical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi curent. Cateva picaturi de alcool boricat in ureche si un antiinflamator procurate de la farmacie pot rezolva durerile. Daca constati inflamatii sau durerea persista, fuga la ORL. Sanatate!

| bellatrix24 a răspuns:

Poate ai stat in curent si asta este cauza durerilor tale. Incearca sa scoti curentul, sunt niste cornete speciale la magazinele naturiste...sau cu o tigara aprinsa in ureche... daca e curent se va fuma singura. apoi pune-ti putina vata in ureche si ai grija sa te feresti de curent.

| ExtraBass a răspuns:

Un algocalmin,un ceai fierbinte, un somn bun si daca esti asa si cand te trezesti, iti cumperi picaturi Otis-t de urechi, pui in ureche (iti recomand sa pui si in stanga pentru o oarecare prevenire), si dupa ce iti pui sa iti pui vata timp de 1 h.Si tot asa 5-7 zile. Sanatate!