| Breahnă_Rebeca_1995 a întrebat:

Ma doare splina de 2 zile din ce stiu ea te poate durea si din cauza oboselii si este adevarat ca nu am dormit chiar asa bine in ultima vreme...insa acum 2 ani cand eram insarcinata mi s-a spus ca am splina marita credeti ca atunci era marita de la sarcina? Dupa nastere se poate sa revina la dimensiunile normale? Si credeti ca e ceva grav? Saptamana viitoare voi suferi o operatie de protezare genunchi credeti ca va afecta cu ceva sau nu are legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cauze splina marita:

infectiile virale, cum este mononucleoza;
infectiile bacteriene, cum ar fi sifilisul sau o infectie a membranei interioare a inimii (numita endocardita);
infectiile parazitare, cum este malaria;
ciroza si alte boli care afecteaza ficatul;
diferite tipuri de anemie hemolitica - o afectiune caracterizata de distrugerea globulelor rosii din sange;
formele de cancer ale sangelui, cum ar fi leucemia si neoplasme mieloproliferative si limfomul Hodgkin (cunoscut si sub numele de boala Hodgkin);
bolile metabolice, cum sunt boala Gaucher si boala Niemann-Pick;
presiune asupra venelor din splina sau celor din ficat sau existenta unui cheag de sange in aceste vene.

Numai sănătate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se poate sa fie de la sarcina si sa revina la dimensiuni normale dupa nastere.