| melkittenqueen a întrebat:

Ma stresez super tare cu scoala. Dupa 6-7-8 ore de scoala ajung acasa si mai invat/scriu 3-4 ore. Sunt in clasa a X-a si nu reusesc sa iau cat de cat note mai bune. La unele materii nu sunt in stare sa iau mai mult de 5-6 maxim 7. Si ma ingrijoreaza foarte mult ca altii nici macar nu deschis caietele/manualele acasa si reusesc sa ia note mai mari decat mine. In momentul asta, de exemplu, nu pot dormi si imi vine sa plang si ma stresez in continuare. Cand ma gandesc la scoala mi se strange stomacul si chiar ametesc uneori. Nu pot face fata. Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Ce program ai la scoala? Daca inveti dimineata, cand ajungi la pranz, mananca, relaxeaza-te cam doua ore. Te poti uita la televizor, poti sta la calculator etc. Dupa ce mananci nu vei putea face nimic oricum.

Incepe sa inveti pe la 4, 5 pana la vreo 10. Poti lua pauze de 10 minute intre fiecare ora.

Eu in liceu am facut filologie, prin urmare nu aveam foarte mult de invatat, insa aveam foarte mult de citit. Profa de romana avea obsesia sa avem pentru fiecare chestie care ar putea cere la bac sa avem cel putin trei optiuni. Asa ca am citit trei romane interbelice, trei romane realiste, trei romane obiective etc. Cred ca am citit pe putin 100 de opere in timpul liceului numai pentru limba romana. Intamplarea face sa fi avut aceeasi profa si la literatura universala..asa ca aveam si acolo de citit cel putin un roman pe saptamana.

Si cum am facut engleza intensiv..profa noastra de engleza voia sa citim si cate un roman pe saptamana la engleza. Avand in vedere ca trebuia sa citesc cam trei romane pe saptamana si sa fac si rezumatul la doua dintre ele (norocul nostru ca nu ne cerea rezumate si la engleza), nu aveam foarte mult timp sa invat. In general, veneam acasa si stateam cam opt, noua ore citind, facand rezumate, comentarii si caracterizari. Si paralele intre personaje.

Deci nu aveam mult timp sa invat la restul materiilor, sa zicem ca invatam inainte de un test cam o ora, doua si asta era. Insa eram atenta la ore. Asa probabil ca reusesc si colegii tai sa ia note bune. Daca esti atenta la ore vei retine mult mai usor, iar acasa nu va trebui decat sa revizuiesti, in loc sa incepi cu materia de la zero.

Daca ai program dupa-masa, invata inainte sa pleci la scoala, cand ai mintea odihnita.

Apoi, foarte important, inainte sa te culci, din nou, relaxeaza-te o ora. Somnul este extrem de important. Daca esti obosita si stresata nu vei reusi sa retii nici daca inveti 24/24.

Este prima data cand nu sunt de acord cu Brigaela. Nu dormi 6 ore pe noapte. La varsta ta, ai nevoie de cel putin opt, noua ore de somn ca sa functionezi cum trebuie si sa poti sa si cresti.

Cand inveti, nu te axa pe cat retii si pe cat abosrbi. Citeste cursiv materia fara intreruperi si abia dupa ce ai terminat tot de citit verifica sa vezi cat ai retinut.
Prin urmare, relaxeaza-te. Incearca sa cauti niste excerictii de respiratie sau sa faci niste exercitii fizice pentru a scapa de tensiune.

Iar daca tot nu functioneaza si tot nu reusesti sa retii sau sa fii atenta, mergi la doctor. Este foarte posibil sa suferi de ADHD/ADD si din cauza asta sa ai probleme de concentrare.

| melkittenqueen explică (pentru OoBunnyoO):

O sa iti acord sincer funda pentru ca cred ca m-ai ajutat cel mai mult si cel mai probabil voi merge la un psiholog, am vorbit si cu mama mea si am cazut de comun acord ca nu este doar scoala de vina pentru anxietatea mea si trebuie sa invat sa fiu mai relaxata si nepasatoare. Pana si dirigintele meu mi-a propus sa ma relaxez mai mult si sa imi fac mai multe griji in anii ce urmeaza si mama niciodata nu mi-a cerut sa invat de nota 10. Este mai mult despre respectul de sine si in fine, nu o sa stau acum sa mai povestesc. Iti multumesc de sfaturi oricumwinking

| OoBunnyoO a răspuns (pentru melkittenqueen):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

Intr-adevar trebuie sa acorzi cateva ore pe zi odihnei. Invata cat poti sau cat planuiesti, daca azi ai planuit sa inveti o lectie, dupa ce o inveti spuneti "Gata, azi mi-am atins scopul, acum este timpul sa ma relaxez". Si ia-ti gandul cateva ore de la scoala, facand ceva iti place sau iesind cu prietenii, mai ales inainte sa mergi la culcare.

Mersi pentru fundita.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa muncesti mai mult. Sincer, doar 3-4 ore de invatat acasa sunt potrivite pentru clasa a patra, dar nu pentru clasa a zecea. Ar trebui sa dublezi, aproximativ, timpul de lucru acasa si sa mai faci recuperari in weekend. Sa nu crezi ca exista cu adevarat oameni acre iau note mari fara sa invete, asta este un mit. Poate fura cateodata, dar furtul nu este o solutie pe termen lung. Altii doar au o capacitate mai buna de efort si sunt mai organizati. daca nu poti dormi, nu are rost sa te stresezi sau sa plangi, investeste-ti inteligent insomnia facand cateva probleme la matematica. Incearca sa renunti la prostiile care iti pierd timpul si te obosesc enorm, gen televizor sau internet (o ora de televizor te oboseste cat trei ore de invatat intens si iti da si insomnii). Nu stiu cum ai program eu intr-a zecea aveam ore dupa-amiaza si imi oragizam cm asa programul: ma trezeam la 6.30 sau la 7, mancam, faceam dus, faceam putina treaba prin casa si la 8.30-9 ma apucam de invatat. Ma opream la 12, mancam ceva foarte repede, ma imbracam si plecam la scoala la 12.20 (aveam ore de la 13.00). Ajungeam inapoi pe la 8 seara, ma spalam, mancam si pe la 9 ma apucam de invatat. De obicei invatam pana cel tarziu la 12, apoi faceam dus, citeam un pic pentru relaxare si ma culcam pe la 12.30. Tineam de programul asta si in weekend, doar ca de obicei ma trezeam mai tarziu, adica pe la 8.30, faceam mai multe prin casa, asa ca ma apuncam cam la 10 de invatat, invatam pana pe la 14.00, apoi mancam, faceam iar cate ceva prin casa si mai invatam de la 17 pana pe la ora 21 (o sambata pe luna ma opream la 19 si ieseam cu prietenii in oras doua ore). daca faci asa, vei avea mult mai mult timp de invatat si vei avea rezultate mai bune. Iar stresul se va diminua enorm. Nu deschide niciodata TV-ul in timpul semestrelor (numai si numai in vacante), evita sa folosesti telefonul in exces si tine-l intotdeauna inchis cand inveti, nu te intrerupe niciodata din invatat pentru a vorbi la telefon, scurteaza toate convorbirile la maxim 5 minute, ai grija sa reduci numarul sms-urilor la maxim 1-2 pe zi si foloseste netul numai pentru scoala (poti, daca vrei neaparat, sa stai 20 de minute pe saptamana pe alte siteuri inutile scolii). Relaxeaza-te citind, plimbandu-te si facand treaba in gospodarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Scuze ca intreb, dar din raspunsul asta, deduc ca viata elevilor trebuie sa se rezume doar la invatat, cum ar putea cineva sa invete 10 ore pe zi?straight face

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fii elev este ea mai grea meserie pe care o poate face cineva. In doar cativa ani, trebuie sa retii informatii si moduri de gandire care sa iti foloseasca toata viata. Sigur, ca te gandesti ce vrei sa faci in ciata. daca vrei sa fii tamplar sau mecanic, nu trebuie sa inveti 10 ore pe zi, inveti 6-7 si in restul muncesti pentru meseria ta. dar daca vrei sa faci o facultate, trebuie sa inveti minim 10 ore pe zi in clasa a zecea si mai mult mai tarziu. Cand o sa vezi un profesor, un medic, etc, sa stii ca mai bine de 15 ani a invatat, in fiecare zi, minim 10 ore (in sesiuni, adica doua luni pe an, chiar 16 sau 18 ore pe zi)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

10 ore de invatat+6 la scoala+8 de somn = IZOLARE SOCIALA.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

In clasa a zecea nu mai dormi opt ore, ci mai degraba 6 si mai recuperezi un pic in weekend. Si ai timp sa socializezi in weekend, pana la urma iti vei face prieteni care invata mult si veti avea aceleasi interese. Crede-ma, am invatat asa toata viata si am avut intotdeauna si prieteni si amici si iubit, e timp pentru toate, dar trebuie sa iti faci o ordine a prioritatilor. Si daca vrei o viata buna si vrei sa fii un om implinit, care a acumulat toate informatiile posibile in scoala 9adevarata bogatie fiind stiinta), atunci, in liceu, scoala ocuypa primele 10 locuri in prioritato. Evident, poti alege sa inveti mai putin si sa ramai mult mai sarac, dar e pacat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar arata viata unui adolecent care traieste asa.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E frumoasa si interesanta. Afli foarte multe lucruri care te fac fericit si te stimuleaza sa afli tot mai multe lucruri. Traiesti mereu in fervoarea descoperirii noului, esti mereu incantat de fiecare pagina citita si inteleasa. In plus, esti admirat de profesori si de colegi, ai performante scolare si la olimpiade care te fac sa simti ca esti tare, ca esti puternic, ca esti bun, ca ai succes si iti dau incredere in fortele proprii. Ai prieteni interesanti, nu te plictisesti niciodata, nu prea esti trist si deprimat fiindca esti prea stimulat de nou si interesant si gasesti in jurul tau tot felul de motive de fericire: o lauda, o privire admirativa, o informatie noua si interesanta, un premiu. Esti evitat de prosti si plictisitori, de cocalari si pitipoance si asta iti face viata mai usoara. Iti faci parintii mandri de tine si fericiti, ei se lauda cu tine, se bucura alaturi de tine, fac eforturi sa iti ofere tot ce iti doresti. Iti faci multe vise despre viitor, iti alegi o cariera care iti place fiindca stii ca totul iti este la indemana. NU te temi niciodata ca nu poti, ti-ai demonstrat deja ca poti face tot ce iti doresti. Stii ca nu te vei duce din obligatie la munca toata viata, ci din placere, ca poti trai decent dintr-o munca care sa te pasioneze si sa te distreze, la care abia sa astepti sa ajungi si care sa nu reprezinte niciodata o povara. Cel putin la mine si la prietenii mei asa a fost. Eu cred ca fie nu ai imaginatie suficienta, fie pur si simplu sustii ca strugurii sunt acri. Dar sa stii ca eu cred ca aproape toti putem avea genul asta de adolescenta efervescenta, lipsita de stres si plina de emotii pozitive si de succes. trebuie doar sa vrei si sa muncesti pentru ea, fiindca, dupa cum stim din vechime, halepata kala (scuze transliterarea, dar am vrut sa fie mai usor de citit).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cea mai frumoasa perioada din viata oricarui om ar trebui sa fie adolescenta, un adolescent care nu stie altceva in afara de scoala, invatat, citit, din contra, nu va duce o viata lipsita de stres, ci una plina de stres, va fi foarte obosit, imi e greu sa cred ca la varsta de 16 ani dormind doar 6 ore pe noapte cineva rezista mai mult de 2 saptamani. Mi s-ar parea un ritm infernal. In plus, viata se rezuma la foarte multe lucruri ce nu au legatura cu gramada de materii nefolositoare ce sunt predate in scoli.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti spun din experienta mea si a prietenilor mei. Tu imi spui ca nu crezi, desi habar nu ai cum este. Evident ca rezista mai mult de doua saptamani, ca in adolescenta ai multa putere. Eu am vazut adolescenti care dormeau 6 ore pe noapte si in restul timpului se jucau pe calculator sau se uitau la TV sau chefuiau (toate activitati mult mai obositoare si mai neinteresante decat invatatul). Sincer, o ora de TV te oboseste mai mult decat 3 ore de invatat intens si stiu sute de oameni care se uita cate 3-4 ore pe zi la TV. Ei sunt mult mult mai obositi si mai surmenati edcat unul care invata 9-10 ore.
Tie ti se pare un ritm infernal. eu iti spun, din incercare, ca e un ritm normal. Si nu esti deloc stresat, de ce ai fi? Te duci de placere la scoala, de-abia astepti. Nu te deranjeaza daca te asculta sau dai lucrare, este normal, deloc stresant. Iti place ce inveti si iti doresti sa afli mai multe. Esti nerabdator si asta te ajuta sa inveti repede si eficient.
E adevarat, pentru unii materiile din scoala sunt nefolositoare. Fiindca ei sunt prea limitati si nu le gasesc utilitate. pentru ei, de exemplu, un telescop este ceva inutil si prostesc. pentru un astronom, este un instrument minunant care ii permite patrunderea in lumi noi. Pentru mine, toate materiile de la scoala au fost utile. Din fiecare am invat ceva nou, interesant, afscinant, peste tot am gasit ceva care sa imi largeasca orizontul, sa ma faca sa inteleg ceva in plus si sa imi bucure sufletul.
Eu stiu ca este minunant, tu nu crezi, desi nu stii. Imi amintesti de un banc: un om, vazand girafa la gradina zoologica, a exclamat: asa ceva nu exista (asta fiindca limitele lui erau mai puternice decat ceea ce tocmai vazuse). Eu iti spun ceva trait de mine, sigur, de necontestat, incercat in realitate. Tu spui: nu cred ca exista asa ceva, am impresia ca nu se poate, mi-e greu sa cred ca altii pot, de vreme ce este mult peste limitele mele.
Acum sincer te intreb, tu ce faci in timpul ramas in afara invatatului? Nu te plictisesti? Fiindca practic la televizor nu este absolut nimic interesant, numai chestii vechi si arhicunoscute sau porcarii din viata manelistilor, dupa 10 minute ori te enervezi ori casti de plictiseala, pe internet daca nu iti place sa inveti nu gasesti absolut nimic de facut, cu prietenii nu ai ce discuta daca nu aveti destule informatii (banuiesc ca nu poti discuta la nesfarsit despre vreme si despre manele), carti nu poti citi daca nu le intelegi, la teatru sau la concerte daca te duci nu intelegi nimic daca nu stii despre ce este vorba... Pot sa accept ca faci sport, dar asta inseamna tot munca si performanta, daca faci atatea ore pe zi sport.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Pe internet gasesti o gramada de chestii mult mai interesante decat cele din manualele de la scoala, la televizor daca stii la ce sa te uiti gasesti o gramada de informatii care nu tin de viata manelistilor. Sa te uiti la TV la asa ceva e acelasi lucru ca si cand ai citi tabloide, dar pe langa asta exista o gramada de lucruri de vazut, oricum, am deviat de la subiect. Ideea mea este ca nu ai cum sa faci aceeasi activitate ore in sir, in fiecare zi, cu toate ca inveti lucruri diferite, la varsta aceea nu stii la ce iti folosesc. Eu personal invat ceva nou din absolut tot ceea ce fac, chiar daca nu stau sa invat 10 ore, toate activitatile trebuiesc alternate, cum ii poti spune cuiva sa deschida televizorul doar in vacanta? Sincer, daca as vrea sa imi fac o secta as alege tocmai persoanele de genul, daca as urma rutina zilnica descrisa de dumneavoastra mai sus, nu as mai stii nici pe ce lume sunt, va rog sa nu uitati un proverb ''Un om informat este un om puternic'', nicaieri nu am spus ca scoala nu este necesara, dupa cum tindeti sa imi bagati cuvinte in gura. Si... sa termin si eu cu un dicton: Carpe diem!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca abordarea ta sa aiba succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cu siguranta!