| bleakk a întrebat:

Ma uit pe internet si observ nenumarate "remedii" pentru matreata,unii le recomanda pe acestea naturiste,altii pe baza de medicamentatie,iar altii recomanda vizita unui dermatolog. Din aceasta confuzie de idei care credeti ca este cea mai buna privita obiectiv si analizata dpdv stiintific, daca se poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

"Remediile naturiste" sunt ADJUVANTE - ajută la tratarea ( eventuala tratare temporară ) a unei afecţiuni, în paralel cu tratamentul medicamentos prescris de MEDIC!

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Un sfat nu prea "profi", dar din experienta: cumpara un sampon de copii, mai putin agresiv, si amesteca-l cu patru pastile de Nizoral zdrobite si dizolvate in putina apa. Agita bine samponul inainte sa il folosesti.
Sau, exista un sampon cu Ketoconazol, e tot un fel de Nizoral. Un tub mic, costa pana in 10 lei. Te speli normal, la sfarsit pui in palme putin Keto....ala, face multa spuma... stai cinci minute si clatesti.

| martzian a răspuns:

Eu am avut probleme cu matreata. Mari! Acum folosesc, cu succes, samponul antimatreata de la Syoss. Nimic nu a functioneat mai bine, nici macar asazisele tratamente.

Totusi, daca problema persista, e chiar recomandata vizita la dermatolog.

PS: nu fac reclama si nu lucrez la Syoss. Asta in caz ca se va intreba careva. happy

| bleakk explică (pentru martzian):

Unde se poate gasi acel sampon? In hypermarketuri sau farmacie?

| martzian a răspuns (pentru bleakk):

In orice hypermarket mare. Eu iau din Kaufland si pretul e acceptabil.

| bleakk explică (pentru martzian):

Asta e? http://www.carrefour-online.ro/......or_protect Sau alta versiune?

| martzian a răspuns (pentru bleakk):

NU ala, ci versiunea antimatreata: http://www.carrefour-online.ro/......ff_control

| unprietenaproape a răspuns:

Eu nu cred ca toti au o boala si trebuie sa mearga la medic.
poti faci matreata daca folosesti mult sampon, nu te limpezesti cum trebuie sa cazul meu, dupa ce am cumparat altul. sunt nenumarate produse care o inlatura, atat din comert cat si farmaceutice. e o problema daca nu ti trece cu nimic

Răspuns utilizator avertizat
| DeeaMariia a răspuns:

Incearca si spala-ti parul cu otet! Am avut si eu problema asta, de fiecare data cand ma spal pe cap, imi clatesc parul in otet, amestecat cu apa. Apoi mai clatesc odata sa nu ramana miros in par! Sunt fata, si pot s spun ca este ok!