| PrecioussGirl a întrebat:

Mama mea are un chist pe ovarul stang si un uter fibromatos. De ceva vreme are hemoragii si are 45 de ani. Ce o sfatuiti sa faca? Ce puteti sa ii spuneti despre histerectomia pe cale vaginala? As dori cat mai multe pareri eventual de la persoane care au trecut prin asa ceva. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca hemoragiile sunt importante si ii afecteaza calitatea vietii, poate apela la o histerectomie, mai ales ca se gaseste oarecum in preajma menopauzei. Histerctomia pe cale vaginala este recomandata astazi fiindca este mult mai putin traumatizanta decat histerectomia clasica, asa cadaca ii este recomandata, poate apela la aceasta metoda

| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa analizeze bine riscurile si sa ia astfel o decizie. Ce inseamna uter fibromatos? La ce alte probleme poate duce aceasta afectiune? Poate degenera intr-o boala (terminala, cancer)?
Mama mea a suferit multi ani din cauza calculilor biliari, nu a vrut (s-a temut) sa se opereze sa elimine vezica biliara, iar dupa vreo 20 - 25 ani a facut cancer, tot de la vezica. O doamna mai in varsta, care este bunica unui prieten de-a meu a avut si ea calculi biliari, insa ea a facut operatia.
Sfatul meu este ca, daca exista un risc cat de mic ca aceasta afectiune sa predispuna la o boala grava, sa treaca prin operatie. Viata este pretioasa.

| doctoressa a răspuns:

Majoritatea fibroamelor sunt inofensive, nu cauzeaza simptomatologie si se micsoreaza dupa menopauza. Totusi, unele fibroame sunt dureroase, preseaza pe alte organe interne, sangereaza si cauzeaza anemie sau determina complicatii in sarcina. In cazul fibromului uterin exista cateva tipuri de tratament de luat in calcul. Fibromul poate fi extirpat chirurgical, intregul uter poate fi extirpat sau poate fi micsorat medicamentos. Alegerea tratamentului va fi facuta in functie de severitatea simptomelor si de importanta pastrarii fertilitatii.
Tratamentul fibroamelor cu simptomatologie minima sau in perioada menopauzei
In cazul fibroamelor fara sau cu putine simptome, tratamentul nu este necesar. Medicul specialist va recomanda expectativa vigilenta, cu examene ginecologice regulate, pentru a verifica marimea si simptomele date de fibrom.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/fibrom-uterin

| fabiola a răspuns:

Numai medicul poate stabili daca se poate face histerectomie in functie de dimensiunile chisturilor si de numarul acestora!

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu zic sa nu te iei in astfel de lucruri dupa TPU, deoarece aici pot fi si oameni care pur si simplu isi dau cu parerea, adica nu sa aiba neaparat idee cu adevarat despre subiectul respectiv. Eu ii recomand sa mearga la un specialist, un ginecolog, pentru a fi tratata in cel mai bun mod cu putinta. happy
O seara placuta si multa sanatate!