| lovedy a întrebat:

Mama mea si-a taiat o bucata(nu foarte mare)din deget cu cutitul cand taia ardei... vreau sa ma ajutati sa-mi spuneti cu ce se poate vindeca si daca apa oxigenata ustura pe ranile deschise. Va rog raspundeti repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| love999 a răspuns:

Pai nu ustura dar ai grija ca la unele tipuri de rani ustura da in cazul tau nu usura! Dupa ce da cu apa oxigenata dai cu rivanol si pune pansament! Fa asa in fiecare zii

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Taieturile reprezinta una dintre cele mai frecvente metode de lezare a dermei, putand fi provocate de cele mai banale obiecte ce compun realitatea inconjuratoare, pornind de la simple ace de cusut si pana la cutitele de bucatarie sau uneltele de bricolaj. In ceea ce priveste laceratiile, acestea reprezinta leziuni subcutanate severe si profunde.

Acordarea primului ajutor acasa
Pasii pe care trebuie sa ii urmati pentru acordarea primului ajutor in cazul in care dumneavostra sau o alta persoana intampina o astfel de situatie sunt:
- aplicarea imediata si directa a presiunii in vederea opririi sangerarii. Deasemenea este bine sa va ingaduiti destul timp pentru oprirea sangerarii, precum si odihna;
- spalati bine cu apa si sapun zona lezata pentru a evita riscul aparitiei unei infectii;
- folosirea unui unguent cu antibiotice, precum bacitracin, precum si a unui pansament steril pentru a evita riscul de infectie a ranii deschise pana in momentul in care aceasta se inchide.

Tratamentul medical
In cazul leziunilor severe este foarte important sa apelati la personalul de specialitate.
http://www.i-medic.ro/......ceratiilor

| Maariiaa a răspuns:

Nu e o tragedie. Să spele cu apă curată rana și să încerce să dea cu spirt sau apă oxigenată. Din câte știu eu usutăr foarte puțin. Oricât ar ustura trebuie să dezinfecteze rana. happy
Să bandajeze rana până se strânge. Să nu o țină bandașată tot timpul pentru că trece foarte greu.

| deusfarm a răspuns:

Sangerarea trebuie oprita cu apa oxigenata - nu ustura; daca s-a oprit sangerarea trebuie pus un pansament cu dezinfectant : rivanol sau betadine

| Crynutza_5332 a răspuns:

Cu rivanol si apa oxigenata nu ustura

| Deeateiubesc a răspuns:

Nu! Nu ustura este chiar folositoare incearca sprayul Oxycort si el este destul de folositorbig grin

| Robert_Tudorache_1986 a răspuns:

Rovanolul Este foarte buon pentru Fabio descrisse.