| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea excesiva duce la impotenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Masturbarea, chiar si excesiva, nu duce la impotenta.

Cauze ale impotentei sunt multe. Printre ele: tutun, alcool, droguri, obezitate, sedentarism, diabet, depresie, stress, boli cardiovasculare.

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista studii care sa ateste sau confirme asta, deci nu, nu duce la impotenta. Desi depinde de exces, citeam undeva ca un baiat care s-a mast. urbat de 42 de ori a murit, acum nu stiu exact cauza mortii si cum si-au dat seama anchetatorii de numarul ala, dar ideea e ca ce e prea mult nu e sanatos, in nici-un domeniu. happy

| octav005 a răspuns:

Pai cat de ecesiva? de 3 ori pe zi si in fecare zi?