| secessumaeternum a întrebat:

Memorez foarte greu cu toate ca dupa ce intiparesc bine in minte ceea ce vreau sa invat nu mai uit niciodata daca este ceva necesar. Eu ma cred oligofrena, m-am saturat de o astfel de viata in care ma conduce depresia (caci si asta cred ca e un simptom al depresiei, precum lipsa de concentrare). Ma simt inferioara tuturor, mult prea lenta pentru a implini sarcinile obisnuite cotidiene, lipsita de vointa si motivatie. Am fost la numeroase sedinte de psihoterapie, am luat si tratament pentru anxietate-depresiva, le-am imbinat chiar, totul este inutil. Tratament psihiatric refuz sa mai iau pentru ca mi-am dat seama ca este doar o minciuna pentru spiritul meu.Tot ceea ce vreau sa fac este sa dorm, somn etern. Pe zi ce trece dorinta asta imi creste, consider ca adevarata mea viata se petrece in mediul oniric. Imi repugna tot ce vad pe planeta asta. Nimeni si nimic nu ma vor mai face vreodata linistita. Caut evadare, voi scapa odata de tot. Va veni momentul in care voi atinge starea de beatitudine dar nu pe lumea asta...Nu va cer niciun sfat, am scris asta aici doar pentru a-mi expune ideile pe care le am momentan. Mie nu-mi pasa de nimeni, ricum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cred ca este doar o perioada sceptica, definitorie pentru majoritatea tinerilor. Incearca sa te convingi de contrariu. N-ai observat ca in viata oamenii cazuti in cap reusesc pentru ca nu-si pun probleme existentiale? Mai gandeste-te si vezi ca viata este frumoasa si trebuie traita.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Salontanul):

De ce trebuie să fie viața neapărat frumoasă? Eu nu văd nimic frumos la ea.Și nici măcar nu trebuie trăită,doar ești obligat să îți placă să o trăiești,sau să mori.Tu alegi, nu noțiunea de frumos, care este, de altfel, subiectivă.

| secessumaeternum explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Bun raspuns

| Salontanul a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce te-am intrebat eu de-mi raspunzi? Raspunde cui te-a intrebat nu mie.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Salontanul):

Există opțiunea "RĂSPUNDE", chiar sub răspunsul tău.Atât de simplu funcționează lumea ta? Cred că trebuie să fie foarte palpitant. O întrebare poate duce la o mie de răspunsuri, iar acele răspunsuri la un milion de întrebări. In the name of democracy! Amen.

| Salontanul a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ai probleme cu intelegerea? Nu te-am intrebat eu nimic. Sau esti cu probleme medicale?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Salontanul):

Chiar pisihologice.Meow.Little piece of ignorance, aren't you a cutie? happy

| Salontanul a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Mama ce destept esti! "Te veneram si te iubim ca ca tine nu gasim". Stii si limba engleza? Asa candidat la premiul Nobel esti!
Dar pacat ca esti ne educat!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Meh,cel puțin asculți muzică bună. Enjoy it.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Bine că eu sunt needucat* iar tu e ducat*. Cred că te-ai descurca excelent ca profesor de gramatică.
Pft, sărmanul idiot mi-a dat ignore. Sweet.

| kiri11 a răspuns:

Incearca suplimentul revitalum mind, din cate citesc depre el are opinii foarte bune. A si dupa acestea mi l-am cumparat si eu si de asemenea sunt multumita happy desi este recomandat persoanelor de peste 45 este bun si pentru mine. 32

| kiri11 a răspuns:

Este foarte revigorant pentru minte happy

| Moryami a răspuns:

Consuma Ginko Prim Smart
sau Ginko Biloba sau Omega 3 ( ulei de peste )

| secessumaeternum explică (pentru Moryami):

Nu cred ca se va cunoaste vreo diferenta adica eu tot oligofrena raman

| catawaa a răspuns:

Bea o sticla de jack daniels si iti revi!winking