| DrMeow a întrebat:

Mereu mi se intampla asta straight face: cand sa ma culc ma intorc pe o parte si pe alta timp de o ora pana imi gasesc locul laughingAdorm putin si peste doua ore iar ma trezesc si stau cu ochii pe pereti vreo 3 ore cu ochii pe ceas ...adorm iar laughing si iar ma trezesc si tot asa, iar dimineata sunt lipsita de vlaga laughing. Ce sa fac? Fac miscare zilnic, care poate fii motivul? Multu' kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Motivul poate sa fie stress-ul. Incearca sa te rogi mai mult(cu maximum de rabdare si incredere ca vei fi ascultata), sa te uiti la emisiuni de genul:"Cuvant pentru suflet", "Biblia in istorie", "Convorbirile trinitas", "Omul de langa tine" etc. Astea sunt pe trinitas tv. Sa stii ca am motive intemeiate ca sa-ti recomand asta si ca sa-ti spun cu mana pe inima(cum se spune) ca nu-ti va parea rau daca o faci, ci vei avea doar de castigat La inceput, poate ca ti se pare ceva aiurea, greu, plictisitor, inutil, dar nu e deloc asa. Apoi incearca sa faci exercitii fizice usoare, exercitii de respiratie(inspiri lent, pe nas, apoi expiri lent, pe gura) cam de 7-8 ori consecutiv, fa-te cu apa rece pe maini, pe fata, iesi pe afara(este contraindicat sa stai in casa cand esti stresata), admira un peisaj frumos, o floare frumoasa, du-te si stai intr-un parc(eu am facut asta si mi-a fost foarte bine dupa aceea), citeste o carte cae iti place(incearca sa citesti poezii, te relaxezi mai bine, din cate stiu eu), sigur te va lua somnul; asa patesc si eu., vorbeste cu cineva si spune-i ce ai pe suflet. Daca nu poti sa discuti cu familia, prietenii, rudele tale, discuta cu un preot, cu un psiholog(nu-ti fie teama, nu esti nebuna daca faci asta); cu un psiholog poti discuta si daca nu ai o problema grava.; pur si simplu te descarci. dar el poate rezolva si problemele legate de stress. Iti doresc multa, multa bafta!kiss

| emima a răspuns:

Ar trebui sa faci mult efort ziua si sa nu dormi deloc si sa te pui in pat si sa stai cu ochii inchisi

| kaBooMx a răspuns:

Stresul sau insomnia. Am patit-o si inca o patesc mereu. Va trece in timp. Funda?

| DiaNa357 a răspuns:

Bunahappy
Motivul este ca estistresata si de aceea adormi greu si te trezestinoapte.
Ar trebuii sa te mai relaxezi, facandutzi masaj, facand o baie cu spuma, si incearca sa aprinzi lumanari parfumate, sunt foarte relaxantehappy
Mult noroc:*

| lSchizo a răspuns:

Aceasta problema am avut-o si eu. laughing Chestia e ca te tot uiti la ceas intruna si stai cu ochii pe el. laughing Pune capu` jos pe perna si gandeste-te la ceva frumos. laughing Ceva ce iti place tie. Daca nu, deschide televizorul si uitate la un film, serial ce doresti tu. happy Si sigur te ia somnul. laughing

| frumusikasuper1000322 a răspuns:

Incearca intr-un fel sa te obosesti tare cand e vorba de culcat ca sa fii obosita tare si dupa aia adormi repede si nu prea cred ca te mai trezesti.Ca eu aseara m-am culcat la 11 si eram obsita tare si in 2-3 min am adormit si m-am trezit la 8

| Alina_1439 a răspuns:

Te culci de-amiaza? S-ar putea sa fie acesta motivul. Sau poate te gandesti la ceva ce nu-ti da pace, sau mai intens la ceva. Sau poate pentru. ca nu-ti gasesti pozitia, si eu ma tot foiesc, din cauza ca poate ti-e cald sau cine stie, poate ai o sora/un frate langa tine care te incomodeaza. Stiu ca e foarte bine ca faci miscare, asta ar trebui sa te oboseasca si sa adormi mai usor, dar poate ca te mentine in forma si foarte odihnita si poate si de-aia.eu nu zic sa nu faci miscare, tot mai bine faci, cum vrei. Intreaba si la doctor eventual, ia niste medicamente pentru. somn sau bea niste lapte caldut, poate adormi mai usor.
Sper ca ti-am fost de folos. :*

| Katline a răspuns:

Incearca sa faci o baie fierbinte si sa bei un pahar cu lapte caldut inainte de culcare. Daca nici asa nu poti dormi, ar trebui sa consulti un medic sau sa te duci la farmacie si sa ceri niste suplimente naturale care se elibereaza fara reteta. Sper ca ti-am fost de ajutor, Mult succes si somn usor kiss