| PinkPoison a întrebat:

Mi'a fost prescris astazi ketoconazol 200mg pentru o infectie 2pastile/zi... dupa prima pastila n'am avut nicio problema, toate bune si frumoase, dar dupa a doua a inceput sa ma doara capul foarte tare si am inceput sa transpir, mi-am luat temperatura, 36.5, ce sa fac acum ca sa'mi treaca si sa pot dormi? e posibil ca doza sa fie prea mare si corpul meu sa nu o poate suporta?
Voi vorbi maine cu medicul, dar pana atunci ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doza nu e prea mare, dar probabil ai tu o intoleranta la ketoconazol. Daca te-ai alimentat corect, atunci nu-ti ramane decat sa nu mai iei preparatul si sa bei foarte multe lichide pana maine pentru a-i grabi eliminarea.

4 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Poate fi de la oboseala, stres, caldura sau o reactie adversa la ketoconazol. Deoarece nu ai febra banuiesc ca ai o infectie fungica deci reactia ar putea fi relativ normala (ciupercile cand sunt atacate elibereaza toxine) si ar trebui sa dispara in 24h. Insa doar medicul poate decide cum vei continua tratamentul.

| allinaraicu a răspuns:

Am luat si eu Ketoconazol, dar nu am avut nicio problema, poate e de la altceva? N-ai combinat-o cu alcool? Nu stiu, prima data aud de asa reactie...

| PinkPoison explică:

Nu am combinat cu nimic, am facut exact cum scrie in prospect...singurul lucru iesit din comun este ca am o mica problema cu somnul, nu adorm decat pe la 4 si pentru a ma duce la medic m-am trezit la 10...thinking sa fie sh oboseala un factor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de infectie?