| Pitic a întrebat:

Mi-a fost prescris tratament cu ovule Cervugid.
tratament in 2 etape.
Etapa 1 acum -12ovule si dupa perioada menstruala etapa 2-12ovule.
Nu am înțeles exact când nu am voie sa am contac sexual!
Nu am voie seara sau pe tot parcursul tratamentului?
In pauza dintre prima etapa (acum ) si menstruație am voie? Fiind pauza ma gândesc ca da, sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU ai voie sa ai contact sexual in timpul menstruatiei. In rest, poti avea conact sexual protejat cu prezervativ, pana te prezinti din nou la medic (la consultatia de la sfarsitul tratamentului) si primesti permisiunea contactului sexual neprotejat.

| Pitic explică (pentru Brigaela):

Prima etapa a tratamentului (acum) ia sfârșit cu 4 zile înainte de menstruație. Asta întrebam daca in aceasta mică pauza este permis.

| Brigaela a răspuns (pentru Pitic):

Doar protejat cu prezervativ.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe toata perioada tratamentul este interzis sexul, pentru ca se evita re-infectarea cu bacteria cu care ai fost deja infectata. Binenteles ca in pauza nu ai voie sex, ca nu-i terminat tratamnetul si se evita recontaminarea.
Dupa terminarea tratamentului trebuie sa faci un nou test citologic sa se vada daca s-a obtinut rezultatul dorit si bacteria nu mai este prezenta, uneori necesitand o a doua transa de tratament.
Infectia pe care o ai ai luat-o pe cale sexuala, deci, trebuie tratata si partenerul tau de sex, concomitent cu tine.
Binneteles si pentru el este interzis sexul, pana la vindecarea completa a amandorura, altfel va re-contaminati si nu va mai vindecati deloc.

Uite aici sfatul medicului, mai in josul paginii scrie: "Observatii pentru pacient", unde-i mentionat si tratament ul obligatoriu pentru partnerul de sex.