| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a iesit un herpes pe buza si nu stiu de ce, se spune ca de la deshidratare, dar eu beau cam 3 litrii de apa pe zi. Asa ca am nevoie de ceva sa imi dau sa treaca mai repede, dar exclus plasturii ca nu sunt buni de nimic. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Crema de galbenele.

| RobertMoon a răspuns:

Chestia e ca eu am baut si apa dupa cineva, ii era sete si m-a rugat sa bea din sticla mea si am zis ok...nu stiu daca e din cauza asta.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Dă-ți cu cremă de galbenele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De curand am citit un articol si cam 95% din populatie face herpes in exterior, iar 5% in interior.
Eu fac parte din aia 5%.
Da-te cu pasta de dinti.

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Poate fi si asta o optiune, dar in cazul tau nu e asta. Herpesul, in general se face datorita:
1. Ai fost racit si ai avut temperatura ridicata.
2. Cand iesi afara din casa, te lingi pe buze. Categoric, asta e gresit(parerea mea, si din cate am auzit). Daca, tot vrei sa ai buzele umede, linge-te si dupa "sterge-le" sau da-te cu un lip-gloss(un luci de buze) sau un strugurel de la farmacie.

| DrLolo a răspuns:

Aciclovir aplici pe zona unde ai herpesul si cam in doua zile iti va trece

| RobertMoon a răspuns (pentru DrLolo):

Mdea am avut aciclovir si nu imi placea ca imi curgea un lichid de acolo

| DrLolo a răspuns (pentru RobertMoon):

Ori cum iti,, curge lichid" si fara sa aplici Aciclovir dar daca tu nu vrei sa iti treaca repede ori ce ai pune iti va curge acel lichid

| Robert_Gm_1990 a răspuns:

Te dai cu crema de galbenele sau tremcinolon

| Ionut_Lazar_2000 a răspuns:

Sare

| daniellacatus a răspuns:

Pentru a trata un herpes nu ai voie la alimente cu grasime, ulei etc...
Plasturii iti acopera herpesul pentru a nu lua contact cu grasimea si uleiul.
Cel mai bine e sa te dai cu crema de galbenele, ori te duci la o farmacie si ceri o crema pentru herpes sau il lasi sa treaca singur.

| Ingeras1259 a răspuns:

Da stiu cum e, dar herpesul nu apare de la deshidratare ci de la temperaturile scazute, dereglarile hormonale sau poate din cauza ca ti-ai muscat buza.Indiferent de cauza cel mai bun remediu e crema de galbenele.Aceasta inmoaie si usca herpesul. Sper sa-ti treaca!