| gemeni6226 a întrebat:

Mi-a polizat dentistul dintii si a mers in concediu lasindu-ma asa.Problema e ca am observat ca una dintre dintii polizati are o carie minuscula insa care doare enorm daca maninc ceva dulce. Pina revine dentistul din concediu care va fi pe 1 nov poate cineva sa ma linisteasca ca se poate rezolva caria chiar daca e un dinte polizat? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cariile au nevoie de cateva luni pe putin pentru a se dezvolta, nu o singura luna. Problema cu dintii polizati este ca se pateaza mai usor din cauza lipsei smaltului. Iar de durut, doar tocmai pentru ca nu are stratul protector. Personal nu cred ca este vorba de o carie.

Insa chiar si daca ar fi vorba de o carie, avand in vedere ca dintele este deja polizat si mic, nu va mai conta daca il va mai gauri putin pentru a-l curata. In final dintele va fi imbracat oricum.

Iar in cel mai rau caz, va pune un pivot.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai auzit de scobitoare? Foloseste-le!
Dupa ce ti-ai curatat caria, clateste bine cu apa calduta - si vei rezista "eroic" pana va veni dentistul din concediu... happy

| untu a răspuns (pentru Bula):

Nu stiti ce-i caria? Caria este o placa dentara microbiana provocata de bacterii! Nu se foloseste cu scobitoare si apa calduta, ci cu solutie de parondotax!

| Bula a răspuns (pentru untu):

Caria este o gaura in dinte tongue
Daca doare, atunci e mai adanca si a ajuns deja la nervi. Resturile de mancare raman in gaura si ating nervul - ceea ce explica durerile la consum de dulce.

Prin scobirea gaurii si clatire dupa fiecare mancare nu vor fi dureri, va putea "supravietui" pana ce doctorul vine din concediu.

| gemeni6226 explică (pentru Bula):

Nu e asa de mare! E minuscula de marimea unei ace de gamalii! Si si dintele e mic polizat! Asta e problema cum rezolvi o carie de marimea unei ace de gamalii pe un dinte pe jumatate cit era ca e polizat!

| gemeni6226 explică (pentru untu):

Inainte sa-mi polizeze dintii nu am avut carie a aparut dupa.Dar problema e ca daca pe un dinte pe jumate cit era se poate rezolva problema daca nu se sparge dintele.

| Bula a răspuns (pentru gemeni6226):

Dentistul va rezolva caria prin curatirea /largirea cu un pic al gaurii, dupa care se cimenteaza definitiv. Astfel nu vei avea probleme cu ea vreme indelungata.
Pana atunci curata si clateste bine gaura dupa fiecare mancare, precum si cand simti nevoia.

| gemeni6226 explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult ma temeam ca dintele fiind prea mic nu se va putea rezolva va trebui eliminat si atunci cum sa se puna punte de legatura de asta ma temeam. Cred ca raspunsul dvs se refera ca se poate rezolva si nu trebuie tras dintele.Multumesc!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru gemeni6226):

Cu siguranta nu este nevoie de punte. In cel mai rau caz, se pune pivot de metal pe radacina dintelui fara sa fie nevoie de extractie, insa cel mai probabil nu va fi cazul.

Ma bucur ca am putut fi de ajutor si multumesc pentru fundita.

| PeFuga a răspuns (pentru Bula):

Nu iti poti curata caria cu scobitoarea...

| PeFuga a răspuns (pentru gemeni6226):

Extractia este ultima solutie. Un dinte cariat, in zilele noastre, nu se extrage (decat daca te duci la un stomatolog prost). Se curata substanta moale si se plombeaza sau se reconstituie cu pivot daca e cazul. Daca e distrusa coroana dintelui se face coronita pe deasupra. Daca e afectata pulpa dentara, sau daca nervul este gata mort, se face tratament de canal si apoi e pune pivot si se reconstiotuie dintele. Daca este infectie la varf, la fel! Nu este motiv de ingrijorare din acest punct de vedere. Se recurge la extractie doar daca dintele nu se poate salva cu nici o alta metoda...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru gemeni6226):

Cariile au nevoie de cateva luni pe putin pentru a se dezvolta, nu o singura luna. Problema cu dintii polizati este ca se pateaza mai usor din cauza lipsei smaltului. Iar de durut, doar tocmai pentru ca nu are stratul protector. Personal nu cred ca este vorba de o carie.

Insa chiar si daca ar fi vorba de o carie, avand in vedere ca dintele este deja polizat si mic, nu va mai conta daca il va mai gauri putin pentru a-l curata. In final dintele va fi imbracat oricum.

Iar in cel mai rau caz, va pune un pivot.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu vad niciun motiv pentru care nu s-ar putea rezolva, deci cred ca da.

| untu a răspuns:

Folositi un betisor cu vata si imbibati cu o solutie de parondontax sau DENTOCLAMIN si aplicati pe carie sau pe locul unde va doare, va calma durerea pentru o perioada de timp pana ce vine medicul stomatolog din concediu! Insanatosire grabnica!

| gemeni6226 explică (pentru untu):

Multumesc dar nu durerea e problema! Ma tem ca nu se poate rezolva caria fiind un dinte mic(jumatate cit era cu co carie minuscula ma tem ca sparge dintele aparatul si trebuie sa fie tras ori asta nu-mi doresc!

| PeFuga a răspuns (pentru gemeni6226):

Daca intr-adevar este o carie acolo, fie ea cat de mica, se poate curata si acoperi cu compozit.