| lovem3 a întrebat:

Mi-a venit menstruatia luna aceasta pe 5 si s-a terminat pe 12 inainte de menstuatie am avut niste dureri groaznice de ovare dupa ce s-a terminat durerile au continuat in fiecare zi. Ieri dimineata iar mi-a venit adica pe 25 problema este ca acum imi curge foarte abundent. Azi dimineaza cand m-am trezit m-am si speriat am patat pana si patul rauu rau de tot si ce ma ingrijoreaza foarte tare este prezenta unor cheaguri de sange care curg foarte multe si sunt foarte foarte mari. la fel dimineaza cand am fost la toaleta mi-a curs un cheag nu exagerez era aproape jumatate din palmacrying si sunt foarte speriata si nedumerita. Este prima oara cand patesc asa ceva. Am 18 ani jumate si pana acum ciclul a fost mereu regulat adica numai pe 6 ale lunii imi venea. imi puteti da un sfat o informatie ceva ca pe internet nu am gasit cazuri asemanatoare cu al meu :* va >multumesc:*big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai chisturi ovariene, o boala foarte grava care are ca simptome durerea ovariana si menstre neregulate, abundente. Trebuie sa te vada cat mai repede un ginecolog si sa faci o ecografie pelvina, fiindca ai nevoie de tratament, astfel incat sa nu faci complicatii care sa impuna operatie si sa ramai cu cat mai putine sechele (legate de posibilitatea de a avea copii, in special).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând nu trebuie să-ți vină în aceeași zi, în fiecare lună, el vine de regulă la 28 de zile calendaristice de la prima zi de sângerare, nu ai avut un ciclu regulat.
Posibil o dereglare hormonală, un chist ovarian, efectul negativ al vreunei medicații, etc.
Mergi să faci un control medical de specialitate (ginecologie, interne, endocrinologie, ecograf abdominalo-pelvian/tiroidian, etc.) pentru un diagnostic diferențial și tratamentul necesar afecțiunii.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Hemoragia asa de mare este o urgenta ginecologica asa ca, repede la medic! ai aici cateva informatii sumare despre metroragie : http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/metroragie_1764 Sanatate si numai bine!

Janina
| Janina a răspuns:

NU trebuie sa iti fie teama sa mergi la un medic specialist.
Si eu am avut probleme, si initial am ezitat sa merg...cand eram la menstruatie amorteam de la brau in jos. Insa am prins curaj si am mers...si ghici ce? Nu m-a mancat doamna doctor si m-a ajutat si acum nu mai am niciun fel de problema.
Daca nu tratezi astfel de probleme acum pot sa degenereze in ceva mult mai grav si poti ajunge pana acolo incat sa nu mai poti avea bebei.

| mateia a răspuns:

Du-te la ginecolog si intreaba-l despre Femicur, un medicament naturist pe care mi l-a recomandat pentru o problema asemanatoare un medic in Germania si care se gaseste si in Romania acum. Uite aici un prospect in limba romana
http://www.3f.ro/......?/page.php

| Bianca_6401 a răspuns:

Du-te la ginecolog si iti va da niste medicamente... eu cred ca nu e nimic grav depinde de organismul fiecaruia

| alessia_5541 a răspuns:

Buna
Am avut si eu problema ta, nu stiu exact ce sa-ti zic, dar tu ai probleme cu ovarele, te sfatuiesc sa mergi sa vorbesti cu Doctorul tau de familie, el va sti ce sa-ti zicahappy ori mergi la un spital si fa-ti niste analiizehappy sper sa pot sa-ti fiu de folos:*SUCCES te pup