| meedanyy a întrebat:

Mi.au aparut bubute pe cereul gurii. din cate stiam se numesc afte.
Cum pot scapa de ele? Nu pot sa mananc nimic si ma dor foarte tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, foloseste musetelul sub forma de gargara, spalaturi locale, lotionari, de 3 ori pe zi cu infuzie concentrata din 3 lingurite de flori de Musetel la 1 cana de apa, cel mai indicat daca vezi ca nu iti trece in 2-3 zile consulta medicul de fam, s-au o farmacista...

| Ruddy_2272 a răspuns:

Glicerina boraxata cu stamicin sau nistatin, clatiri dupa fiecare masa cu apa cu bicarbonat de sodiu si nu manca lactate pana nu-ti trece.

| Dema a răspuns:

Incearca sa clatesti gura cu apa+sare pe mine m-a ajutat

| TrendyHedgehog a răspuns:

Trebuie sa cumperi de la farmacie o solutie pentru afte(nu mai stiu cum se numea) si iti pui o picatura din solutie pe un betisor de urechi si dai acolo unde ai afta.La inceput o sa te usture putin dar trece repedehappy

| IAmSoDifferent a răspuns:

Am avut si eu. si mama mi a luat de la farmacie o chestie ca o crema, dar nu era crema avea un tubulet alb. spune'i mamei tale sa se duca la farmacie si sa iti i'a ceva pentru afte dar mai intai du-te la medicul de familie poate nu sunt afte poate e altceva

| Hisaya a răspuns:

Te poti da cu glicerina boraxata, si inainte sa mananci si dupa ce ai terminat de mancat sa faci gargara cu apa cu bicarbonat si sa tii si pe cerul gurii. Te poti da si cu solutie impotriva aftelor bucale (asa scrie pe cutie). Daca sunt afte, vor trece cu vreunul din tratamentele astea in maxim 5 zile, dar sa respecti tratamentul. Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Asa este, ai afte. Mie cand mi se fac afte ma fac cu glicerina boraxata pe ele. Intr-o zi scapi de afte! Nu costa mult deloc, si se gaseste la farmacie. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-te cu albastru de metil sau cu tinctura de propolis.

| Cătălinaa12 a răspuns:

Glicerina Boraxata!batting eyelashes. Funda?

| adi_7960 a răspuns:

Eu tias recomanda sa mergi la un doctor sa-ti dea ceva ca asa a avut si sora mea dar nu mai tin minte ce a luat si ia trecut

| adi_7960 a răspuns:

Apropo cu gricelina bronaxata si albastru de metil iti va trece ca si eu am avut aceleasi probleme si sora mea

| shokata a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un medic. Erau niste pastilutze da nu mai stiu cum se cheama...

| SmoK3rHD a răspuns:

Exista pastile pentru asa ceva, si eu am avut, nu mai tin minte cum se numeau pastilele dar du-te la un medic!