| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

Mi se pun gaze in piept nici nu stiu cum sa spun niste ghiolduri care cand ragai se duc dar apoi vin altele si tot asa dar daca continui sa dau gazele alea afara imi vine lichidul ala verde de voma dar mancarea nu doar lichidul, vreo explicatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poate sa fie gastrita sau boala de reflux gastric. Renunta o vreme la cafea, bauturi energizante si/sau carbogazoase si in general la orice chestii artificiale. Bea ceai de musetel intre mese, in inghitituri mici. Mancarea numai fiarta, fara grasimi: carne de pui, orez, cartofi, zarzavaturi si radacinoase fierte. Nu manca paine proaspata, painea trebuie sa fie uscata, poate fi si prajita pe plita si preferabil sa fie paine din faina integrala. Deserturile: compoturi, tarte sau biscuiti fara frisca, fara creme, indulcite preferential cu miere sau cu zahar brun, fructe si seminte uscate. Si apoi iar ceai.
A da, poti sa manci si un iaurt mic, natural, fara adaosuri sintetice.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un raspuns pertinent ti-l poate da doar specialistul adica, medicul gastroenterolog. Cere-i medicului de familie o trimitere pentru un consult de specialitate.
Nnumai bine!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Si nu crezi ca ar fi cazul sa ceri parerea medicului de familie?
Ai probleme cu balonarea? constipatie?
Adreseaza-te medicului, ori cere parerea direct in farmacie, dar cel mai indicat ar fi un control de rutina
O zi bunahappy

| neutrino a răspuns:

Este timpul sa ajungi la medic.

| inocentiuaugustin a răspuns:

Raspunsul e clar. adica in ceata :00
ca si intrebarearea.

daca esti trecut de 75 ani ani e o problema. trebuie sa mergi la medic ca poate mai traiesti 10.
daca esti pustan... bea mai putin. purr si simplu refuza organismul. desigur ca omul icapatanat bea de nu mai poate.
pe scurt. daca ai peste 70 da fuga la medic.in rest, bautura taica. mauai usor.