| Chuchilili a întrebat:

Miercurea trecuta mi-a trecut menstruatia (care a durat 6 zile). Iar acum, de luni am observat niste scurgeri sangerii (au o culoare mai "spalacita" spre portocaliu si sunt parca elastice)De la ce poate fi? Nici o saptamana nu a trecut de la ultima menstruatie. Mentionez ca am fost foarte racita timp de 2-3 saptamani si am urmat timp de 2 saptamani tratamente cu antibiotice (cefaclor, zinnat ). Sa fie asta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, aceste "scurgeri sangerii" sunt cele de "curăţare" a vaginului de surplusul de sânge menstrual rămas pe peretele vaginal.
NU pot avea nici o legătură cu răceala pe care o ai.

Toate cele bune.

| IoanaPsy a răspuns:

Daca scurgerile pe care le ai sunt diferite de cele reziduale ce apar in mod obisnuit la finalul menstruatiei, cel mai bine este sa mergi la ginecolog pentru un consult. Antibioticele pot cauza si astfel de efecte adverse, mai ales luate un timp asa de indelungat. Adica aparitia unor bacterioze la nivelul organelor sexuale. Mergi la ginecolog, consuma iaurt ce contine culturi lactice, alimente pentru cresterea imunitatii.

| Chuchilili explică (pentru IoanaPsy):

Am inceput tratamentul cu antibiotice inca de cand eram la ciclu. Am mai fost odata racita tare si menstruatia a durat 9-11 zile. Sa aiba vreo legatura cu raceala?

| IoanaPsy a răspuns (pentru Chuchilili):

Nu are legatura cu raceala, ci cu antibioticele. Antibioticele, mai ales luate pe o durata mare (cum ziceai, gen 10 zile) pot cauza diferite probleme. Cum ziceam, daca e ceva neobisnuit, mai bine mergi la medicul ginecolog.