| marcel1971 a întrebat:

Mierea de albine, ingrasa? Sau mareste glicemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si ingrasa si mareste glicemia, daca esti diabetic. Uite ce am gasit eu intr-un numar mai vechi al revistei Avantaje:
"1 kg de miere furnizeaza 3. 280 de calorii, fiind echivalentul a:
 50 de oua
 16 kg de rosii
 14 kg de cartofi
 7 kg de morcovi
 37 litri de lapte,
 3, 4 kg de unt
 15 paini
 40 de portocale
Mierea este un excelent inlocuitor al zaharului, care, dupa cum se stie, provoaca aparitia cariilor, precum si diverse dereglari ale metabolismului, ce au drept rezultat afectiuni precum obezitatea.
Cercetarile arata ca, in urma consumului regulat de miere, se inregistreaza o usoara crestere in greutate, efect incomparabil insa cu consecintele unui consum exagerat de zahar si produse zaharoase ". Stiu ca 100 g de miere are 440 cal.Nu are mult si este un aliment benefic daca il mananci rational!

7 răspunsuri:
| luckyluke a răspuns:

Din cate stiu eu, diabeticii au multe medicamente care contin propolis si miere de albine. Daca o iei ca medicament, adica o lingurita de miere, dimineata pe stomacul gol, este excelenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ingrasa cat de cat.
Adica un borcan de 100 g contine aproximativ 350 calorii
Si o lingurita contine 25 de calorii.

| lollopop a răspuns:

Nu ingrasa...chiar este foarte buna pentru a tine o cura de slabire

| zhady a răspuns:

Ingrasaaaaaaaaaaaaaaa

| marsy a răspuns:

Nu cred ca ingrasa. comparativ cu zaharul oricum este mai buna! Este colecata de la fiecare floare apetisanta de catre albini!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cantitate, orice abuz din orice nu este benefic.
Mierea mareste glicemia... are un indice glicemic de 35 la fel ca o banana spre exemplu insa este mult mai slab comparativ cu zaharul sau dextroza care are indice glicemic de 100

In intrebarea "ingrasa?" ar trebui sa se tina cont de mai multe lucruri, primul fiind metabolismul.Eu spre exemplu sunt ectomorf si desi am 63 de kg mananc mult mai mult ca un endomorf la vreo 140-150 de kg.Pe mine alimente precum mierea, alunele, ulei de masline, avocado, cascaval, banane etc consumate zilnic in cantitati destul de mari ma ajuta sa imi pastrez si chiar sa adaug masa musculara acesta fiind un alt factor - "cata masa musculara ai pe tine"(simplu spus cu cat ai mai multi "muschi" cu atat pui mai greu grasime pe tine indiferent de tip somatic)

Concluzia:
Orice ingrasa in anumite conditii:
-tipul somatic
-cand faci abuz de ceva
-daca nu faci exercitii fizice
-lipsa unor vitamine/minerale/enzime ale corpului

| MiereaNaturala a răspuns:

Este indicat ca diabetic sa consulti un medic inainte de-a consuma chiar si o singura lingurita de miere.