| Danyel2002 a întrebat:

Miopia se tratează complet prin operație? Sau poți să faci iar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Miopia se vindeca complet printr-o operatie pentru reducerea dioptriilor se remodeleaza corneea modificandu-se raza de curbura a acesteia, astfel incat miopii nu mai au nevoie de ochelari sau lentile de contact. SI nu, nu o mai poti face din nou.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Miopia nu se tratează, doar se corectează prin operație. Adică prin operație este adusa la zero, evoluția ulterioara neavand legătură cu intervenția.
De aceea operatia e recomandata doar la cei trecuți de 25 de ani si la care nu s-au modificat dioptriile in ultimii doi ani.

| Kogaion a răspuns:

Nu in toate cazurile miopia se vindeca complet, asta iti va spune doctorul. Si teoretic nu mai poti face din nou, dar dupa o perioada de timp(cativa ani), cristalinii pe care ti slefuiesc ei la operatio, o sa aiba nevoie de un update, ca sa zic asa.