| MihaiPavel21 a întrebat:

Neața TPU!

Am o măsea care este cariată și când o ating cu degetul și când mestec mă doare tare,de acum câteva zile mă doare când am mâncat o ciocolată, o avem cariată înainte și nu mă durea deloc dar mi s-a mai cariat din cauza ciocolății tari... Spuneți-mi ce problemă am la măsea cel care știe și ce trebuie să îi zic domnului dentist să îmi facă la măsea și prețul acelei intervenții!

P. S. Știu că îmi veți spune să-l întreb pe dentist dar vreau să știu dinainte că nu dețin foarte mulți bani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai spus singur ca este cariata. Functie de medic te poate costa 100 de lei sau mai mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Maseaua ta este cariată deci dentistul o va plomba asta el decide in functie de ce vede acolo nu trebuie tu sa i spui, sau o va scoate daca consideră ca este de scos, mergi la dentist ca nu te va costa miliarde, cel mult 100 sau 150 lei depinde de cabinet. Poate fi si mai ieftin pana in 100 lei, mergi si intreaba mai bine la un cabinet sau vezi ca au lista de preturi toate cabinetele stomatologice in sala de asteptare pe hol acolo, au pe un perete o foaie tipărita cu preturi, detartraj costă atit extractie masea costă atit, plombă atit, si vezi ca nu o sa coste mult.

| RogerTaylorLover a răspuns:

Bună dimineața! Cu siguranță ai o carie pe care ai agravat-o din cauza dulciurilor, mestecă pe partea fără probleme până te duci la dentist și ai putea lua și un nurofen pentru durere (ATENȚIE! Iei Nurofen doar dacă ai dureri). Prețul unei extracții este dr 30-50 de lei, depinde de cât de amabil e dentistul.

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM a răspuns:

Stiu,durerea de masea este insuportabila.
Inainte de a merge la dentist sa mai alungi din durere este sa pui niste apa cu sare intr-un pahar sa mesteci si la fiecare gura luata din pahar sa tii in zona maselei, sau chiar daca nu iti pui niste sare pe deget si ar trebui sa iti pierzi instant durerea.
Parerea mea ca daca tot nu detii multi bani incearca ti-o extragi pentru ca vezi tu, durerea apare azi maine si tot la fel
Pentru ca te costa, eu spre exemplu am dat 350 lei pentru o masea care era putin, dar foarte putin cariata, si ar fi trebuit sa mi-o plombeze cu un mic surub pentru a nu avea neplaceri in anii ce urmeaza
Sfatul meu du-te cat mai repede sa nu care cumva sa dai si in alte probleme, cum ar fi infectie purinara si altele
Sanatate numai bine!

| Infoq a răspuns:

Lucrurile simple se realizeaza sub 100 lei. Din ce vad nu te doare in continuu deci nu poate fi foarte rau. Nu cred ca iti ia foarte mult. Oricum, cu cat astepti cu atat mai rau. Poti ajunge la dureri insuportabile si sa coste de 5 ori mai mult.