| deamoncomand a întrebat:

Neata TPU.Astazi m-am sculat cu o durere de gat insuportabila.Imi tin capul intr-o parte.(dreapta)cand incerc sa mi-l misc in stanga ma doare.Ce sa fac? Va ros luati in serios intrebarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdeeMaria a răspuns:

Si mie mi se intampla destul de des asta... poate fi din doua motive.
1.ai dormit sucit
2.ti s-au incalecat venele [deoarece la gat se incaleca cel mai repede]

Eu sti ce fac? :d Fac exercitii cu capul, il misc intr-o parte si in alta [stiu ca doare] dar dupa ceva timp se duce durerea. sau o pun pe mama sa imi apese tare in locul unde ma doare happy
Ultima solutie ar fi sa iti cumperi un gel. [Puterea ursului] e foarteeeeee foarteeeeee bun. Nu numai pentru gat, ci si pentru altele. Te arde cei drept cand te dai cu el, dar iti alina durerea si apoi ramai uimit ca nu te mai doare happy [e in jur de 20 lei] dar e bine sa ai una in casa :*
funda?

| Tudor_Marius_1997 a răspuns (pentru AdeeMaria):

Mersi mult chiar m ai ajutat

16 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cred ca ai dormit intr-o pozitie neadecvata, asta se intampla tuturor, incearca sa faci un pic de "gimnastica" miscand capul usor in ambele parti, si un mic masaj n u strica...va trece de la sine, asta daca nu implica si alte dureri(afectiuni)
O zi frumoasa sa ai si un an nou fericit plin de sanatatehappy
La multi ani!

| irina41099 a răspuns:

Ti s-a intors o vena. Stiu asta pentru ca si eu am patit chiar alaltaieri. Inca ma mai doare putin. Incearca sa-ti misti gatu, sa te dai cu geluri gen Bengay si atunci cand stai cu capul pe perina sa stai cu el drept.

| MadRaven a răspuns:

Am patit-o si eu de cateva ori, mai intai tebuie sa iti indrepti gatul, chiar daca te doare, pentru cel mai probabil ai dormit cu capul intro parte.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dormit cu gatul stramb de aceea te doare
Daca vrei sa scapi de durere du-te la o farmacie si spune-le sa iti dea ceva pentru durere o alifie ceva

| alex495 a răspuns:

Du-te la spital.Si eu am patit la fel, te-a tras curentu, eu am fost la medicu de familie si mi-a dat cu un aparat laser sa nu ma mai doara ca sa pot face exercitii ca sa-l pot misca din nou

| Bristena a răspuns:

Buna!
In primul rand, ti-as recomanda sa consulti un doctor cat de repede posibil, recomandabil doctorul tau de familie.El va stii sigur ce sa faci. Daca nu preferi varianta de mai sus, poti incerca homeopatele. Sunt 100 % din plante, n-au cum sa-ti faca rau, iar electul ste garantat. Se gasesc la orice farmacie. Sincer, eu nu m-am despartit de homeopate de 6 ani, iar de atunci, o singura data m-am ibolnavit.
Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu, iar eu sper sa te insanatosesti cat mai repede happy

| AndreiBolos a răspuns:

Ia o pastila de gat, cred ca ai facut febra musculara la gat.

| SirOne a răspuns:

Pune-ti gheata sau du-te la doctor, plicticosule straight face

| tricky22 a răspuns:

Mi se intimpla si mie.probabil ai dormit cu gatul stramb sau intr-o pozitie nenaturala, depinde si cat de moale si cofortabil este patul in care dormi, incearca sa nu te misti prea mult si sa dormi intr-o anumita pozitie care sa fie una cat mai naturata pentru gat, spate si asa mai departe happy salut!

| dracusorvoinic a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti schimbi perina.big grin.ia-ti una mai moale..acuma n-ai ce face suferi putin.happy. fundita.big grin

| AncaRRR a răspuns:

Spune-le parintilor tai!

| rateu a răspuns:

Dai cu alifie Chinezeasca acolo unde te doare in 2 3 zile trece

| Bibbi1912 a răspuns:

Ori e de la perna... poate ai dormit prost ca si mie mi se intampla...ori te.a tras curentul. Daca iti trece inseamna ca ai dormit prost, dar poate sa te tina si o zi, parca.

| ciugi a răspuns:

Pfff nasol am patit si eu..nu poti sa faci nimic..se numeste torticolis si tine vreo 2-3 zilebig grin

| stefan78910 a răspuns:

Poti sa iti faci un ceai de musetel. Cu acest ceai poti sa iti faci comprese calde sau reci si sa ti le aplici pe zona afectata (adica la cap sau ceafa). Cu restul cdaiului poti sa il bei. poti de asemenea sa iei un ibuprofen (nurofen). Sper sa te simti mai bine! happy