| Al3xbC a întrebat:

Neata TPU! la analize mi-a iesit ca am o scadere foarte mare de fier (10mg)si normal e intre 50 si 180.doctorul mi-a dat ferrum hausmann dar simt ca nu isi face efectul si da stiu ca trebuie sa tin tratament intre 3 si 6 luni dar iau tratamentul de 2 saptamani si ma simt mai rau.cred ca e prea slab pentru mine, stiti vreun medicament puternic bogat in fier(foarte bun?).ce legume si fructe bogate in fier stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista ceva mai bogat ca fierul Haumann, dar vreo luna te vei simtimai rau si abia dupa cam 6 saptamani de tratament corect efectuat vei incepe sa simti mici imbunatatiri.
Ca alimentatie, fierul se gaseste in cantitati mari in carnea rosie. Legumele si fructele contin putin fier comparativ cu aceasta si nu iti vei putea corecta deficitul fara sa mananci suficienta carne. Pestele si fructele de mare contin de asemenea fier, ai grija sa mananci macar de 4 ori pe saptamana asa ceva. Dintre legume cele mai bune sunt patrunjelul si spanacul, de preferat mancate verzi, in salata.

| Al3xbC explică (pentru Brigaela):

Mie mi s-a dat sa iau 20 de picaturi de 2 ori pe zi(adult)dar o prietena ia de 3 ori pe zi(si ea nu are lipsa asa mare de fier), cum e corect?

| Brigaela a răspuns (pentru Al3xbC):

In deficitele mari de fier se incepe cu o doza mai mica, deoarece efectele adverse ale incarcarii brutale cu fier pot fi prea severe. La persoanele cu deficit mai mic de fier se poate incepe direct cu o doza mai mare, fiindca nu vor avea efecte adverse atat de grave. Asadar, e corecta administrarea in ambele cazuri. Nu exista nici o inlantuire logica care sa explice ideea ca daca ai mai mult deficit, iei o doza mai mare. Medicina este facuta de oameni cu studii serioase in domeniu, nu e o banalitate care sa se supuna intelegerii oricui.
Ce nu ai mentionat si e foarte important, este daca ai depistat cauza deficitului atat de sever de fier si daca o tratezi

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat