| doubleb a întrebat:

Nu mai am nimic de raceala prin casa...nici nurofen nici paracetamol sau alte prostii doar algocalminworried daca iau are vreun efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| jadir a răspuns:

Algocalminul este calmant deci nu prea vad legatura, in lipsa unor medicamente poti folosi usturoi sau 50g tuica de casa,ceaiuri calde,hrean,ceapa cruda, ceai de coji de cepa, vezi tu ce ai prin casa.

| BogdanV20 a răspuns:

Usturoiul pur conţine peste 20 (da! douăzeci) de agenţi antivirali şi antibacterieni, un ceai cald cu putina miere de albina daca ai, o baie fierbinte si esti ca nou! sper ca ti-am fost de ajutor, multa sanatate!

| iDplm a răspuns:

Daca este o raceala normala ar trebui sa treaca in 7 zile maxim + medicamentele doar amelioreza simptomele racelii si ale gripei, nu o vindeca. [biologie primara] Maine ia de la farmacie o cutie de Fervex Junior sau normal [dupa caz] si bea si dormi.

| lionesse a răspuns:

Algocalminul este antitermic eficient, poti lua daca ai febra, inlatura uneori si cefaleea(durerea de cap). Poti deci lua, nu mai mult de 2/zi! Nu lua daca nu esti adult, daca ai sub 18 ani mai bine consulti un medic mai intai!