| Ellektra a întrebat:

Nu mai pot, sunt racita bocna de cateva zile, nici nu stiu cum de-am racit asa de rau eu racesc extrem de rar dar acum m-a luat rau de tot boala.
De 3 zile ma indop cu Panadol, Algocalmin, ceaiuri si supe fierbinti, Strepsils si Propolis C-ma doare gatul ingrozitor.
Tot fac astia reclama la teveu la Modafen, Fervex, Nurofen s. a. m. d ce-mi recomandati sa fie eficient si sa scap cat mai repede de viroza asta "minunata"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Eu am luat modafen si sa stii ca e destul de bun. Adica in 2-3 zile imi trecea. Si sa mananci si niste fructe legume ca sa aiba corpul putere sa respinga raceala. Sanatate!

| IgnoreMe a răspuns:

Cand eram mic si-am trecut prin asa ceva mamei mele i-a zis o femeie batrana din bloc despre un leac babesc. Pe-o esarfa a pus felii de cartofi si-a legat-o la gat. In 48 de ore aveam o raceala destul de suportabila. Schimbi feliile de cartofi cam de 3 ori pe zi. Bine, eu acum nu stiu daca si-au facut efectul cartofii, medicamenele ce le luam sau pur si simplu placebo. Poti incerca. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ellektra,este posibil ca sa fii imuna la multe din medicamente.Lasa-le.Fa rost de putin vin negru de tara si fierbe-l, bea-l atit de fierbinte incit sa simti ca te frige pe git.Imediat fa o baie foarte fierbinte,sa simti ca transpira capul stind in cada, atit de fierbinte trebuie sa fie apa, apoi intra in pat si inveleste-te cu ceva gros si greu pentru a transpira din nou.Iti garantez ca daca faci cum am spus, in citeva ore esti aproape noua.Multa sanatate si Dumnezeu sa fie cu tine.

| matei418 a răspuns:

La mine functioneaza mereu, iei ospamox de 1000 o capusla la 12 ore ( acesta fiind antibiotic ), tantum verde ( pentru gat ) iar pentru nas ori olinth pentru adulti fara HA ori biorinil. Panadol? ai sub 7 ani? nu merge.

| adutza99 a răspuns:

De acord cu matei418! panadolul merge la copiii mici eu nu il mai folosesc de la 5-6 ani nu mai are efect! ar fi bine sa iei un antibiotic dar nu prea e bine sa iei dupa cum iti zic altii! ar trebui sa te duci la un doctor!

| danielsans a răspuns:

La mine a mers cu Nurofen, dar nu m-a durut gatul decat o zi, la tine se pare ca e mai grav.Incearca sa faci un pic de sport, sa se absoarba mai bine medicamentele, ca se accelereaza metabolismul.Recomand si dusuri cat mai fierbinti.Raceala apare pe fondul unei imunitati scazute a organismului.Ai grija sa consumi vitamina C in mod constant, din fructe si legume nefierte.