| tibimania a întrebat:

Nu stiu ce am patit ca de vineri pana ieri am mancat foarte mult.ieri a inceput sa ma doara burta si am mancat si niste struguri cateva ore mai tarziu am vomat foarte mult.mentionez ca nu suport sa ma ating deloc mai ales pe piept si pe spate am asa o un fel de iritatie cand sunt atins.noaptea asta am facut febra 37.8 si dupa 38.6.acum nu mai am febra dar am inca acea senzatie neplacuta la atingere.cum pot scapa de ea(am stat si in frig ieri putin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu incerca NoSpa, asta calmeaza stomacul, nu mai ai varsaturi pe urma si atunci organismul nu are sansa sa elimine toxinele, te imbolnavesti mai tare.
Manca orez fiert, tarate, paine cu tarate, (graham), zer de lapte si lapte batut. Nu manca lapte dulce ca agraveaza toxi-infectia si nici mancaruri care provoaca flatulenta (varza, fasole, etc.). Orice fructe ai manca, in afara de citrice si banane, sa le mananci la cel putin 2 ore de orice masa, din același motiv ca provoaca flatulenta. Nu manca nimic (ma refer la fructe si legume ce trebuie spălate) nespălat. Ca tratament ia numai paracetamol pentru febra si nurofen (sau alt medicament cu ibuprofen) pentru durerea de burta.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil e o viroza. Ar fi bine sa incerci sa ajungi la medicul tau de familie. Vezi aici cum poti scapa de viroze cu produse bio http://www.i-medic.ro/......ficate-bio

| AndoAlex a răspuns:

Nu este viroza ai facut o indigestie.Ai mancat probabil ceva care nu ti-a facut bine la stomac, asa am patit si eu incearca NosPa acele pastile sau du-te la medic