| RoxanaGhost a întrebat:

Nu ştiu cum să încep...Mi-e ruşine de vocea mea!
O am prea ascuţită.Nu e foarte subţire dar cam sparg geamuri cum ar veni laughing La şcoală mi-au pus porecla de,, Rusoaică Piţigăiată" şi mă deranjează că nu o am groasă sad
Am fumat 2 ani, dar din motive personale nu lipsă de ocupaţie straight face...
Nu mi s-o îngroşat nici atunci...Vara asta am mâncat 5 îngheţate şi le-am mâncat repede şi ditamai înghiţiturile, dar m-am ales cu o laringită de toată frumuseţea big grin De cântat am voce dar nu vreau subţire vreau groasă sad
Nişte sfaturi pentru a-mi îngroşa vocea? Vă rog ajutaţi-mă,altfel o să rămân cu sechele nu doar din cauza poreclei, dar şi din cauza că într-o zi mi-e ori să nu sparg vreun geam, ori să sparg nişte timpane sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Confirm faptul ca vocea se modifica in timp, nu o sa fie groasa dar se va mai modfica, e nevoie de rabdare si sa te obisnuiesti cu idee ca asa este vocea ta.
O voce groasa nu ii sta bine unei fete, crede-ma; stiu cel putin 2 cazuri de fete/ femei, una are 30 de ani si are o voec atat de grava si respingatoare ca daca ai vorbi cu ea la telefon ai crede ca ai vorbit cu un barbat hippie care bea bere si merge cu motorul prin praf.

| spy2o a răspuns:

Incearca niste testosteron. big grin

| Croampa a răspuns:

Depinde cati ani ai, daca nu ai mai mult de 15 ani ti se va schimba macar cu cateva octave, dar fumatul nu e prea bun pentru gat si amigdale si plus laringita probabil a afectat destul de mult gatul... sad
Dar trebuie sa nu mai fortezi gatul cu strigate sa multe inghetate deodata.

| Exaizo a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie rusine. Zilele trecute am fost la bunici si se uitau la Te vreau langa mine, si coincidenta a fost ca era o fata cu vocea foarte subtire, la fel ca Ciocanitoarea Woody, si chiar asa i-au pus si porecla, au facut un videoclip la misto despre vocea ei, etc. Dar nu s-a suparat, ba chiar a amuzat-o. Si dupa ce au facut atata misto de ea se gandeau ca cine stie ce ciudat o sa vina pentru ea. Dar era frumoasa si cu simtul umorului, iar băiatul care a venit pentru ea a fost pe masura. Daci stai linistita ca nu este sfarsitul lumii daca ai vocea mai subtire atata timp cat ai un caracter de invidiat big grin

| Matei_Adrian_1993 a răspuns:

Hey, încearcă sa nu te mai superi pe tema asta. Vocea ta cu trecerea timpului se va mai ingrosa. Nu mai baga la suflet tot ceea ce spun cei din jur. Fiecare dintre noi avem un dar, încearcă sa nu te necajesti doar ca ai vocea foarte subtire. Gaseste o modalitate prin care ceea ce pentru tine poate este o povara in ceva creativ. Ai grija ca poti ajunge la depresie gamdindute la asta. Eu zic sa fi tu insati, cu defecte si calitati. Cei ce comentează nu au altceva de facut. Gandeste-te ca nu esti singura in aceasta situatie. Gaseste o modalitate sa fi u insati fără sa fi timida si sa fi rusinata de vocea ta. Esti in crestere. Ai grija de tine si nu mai pune la suflet comentariile altora.