| MihaelaStyles a întrebat:

Nu stiu dc incontinuu imi cade parul. Ma pieptan si imi cade, umplu putin prin par si imi cade... ce ar trebui sa fac? Funda, normal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asta, stiu din experienta ca te poate da peste cap, cu atat mai mult cu cat nu stii care sunt cauzele. Parul cade, de obicei, in cantitati mari, fie din cauza stresului, fie din cauza lipsei de vitamine si de minerale. Mai ales lipsa de calciu provoaca aceasta reactie. Poti sa iei calciu, daca analizele medicale arata lipsa acestuia din organism. Insa foarte mult m-a ajutat pe mine urmatoarea reteta, ca sa ii zic asa: am facut o masca din galbenus de ou amestecat cu 3 linguri ulei de masline, o lingura ulei de ricin, 30 de picaturi de vitamina A uleioasa, zeama de la o jumatate de lamaie. Amestecul l-am aplicat pe scalp si pe toata lungimea firului de par, l-am lasat sa actioneze 2-3 ore, dupa care am spalat parul in mod obisnuit. Inainte de urmatoarea spalare am aplicat pe scalp si pe fir o crema pe baza de petrol de la VIVANATURA, chiar asa se numeste, "Crema de par cu extracte naturale si petrol". Este extrem de eficienta, regenereaza parul intr-un ritm grozav si vei vedea chiar dupa prima aplicare ca nu mai cade. Ti-o recomand din tot sufletul, costa putin, cam 20 de lei, o gasesti la orice magazin de produse naturiste. Se spala foarte usor, nu lasa parul gras si este bine sa o folosesti o data pe saptamana. Asadar, alternezi mastile: o data cea cu ulei de masline, o data crema. Iti doresc sanatate muuuulta si sa iti rezolvi aceasta problema! Numai bine!

10 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Trebuie sa mergi neaparat la un medic(internist), cred. Dar cel mai bine este sa mergi la medicul de familie. El va sti sa te indrume.Multa sanatate si toate cele bune!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Si mie imi cadea mai demult si m-am speriat ingrozitor. Dar primavara si toamna e ceva normal sa schimbi parul, asa cred. Vezi, si animalutele si-l schimba. Dar eu n-am stat asa si nici n-am alergat la medicul de familie! Uite eu am folosit un timp (pana s-a terminat tubul): http://www.naturaplant.ro/produse/713/ChelStop. Nu trebuie sa faci neaparat comanda pe net, il gasesti si in farmacii. Te ajuta foarte mult, simti de la a doua spalare ca s-a reparat totul. Nu dispera, solutii exista. Dar asta e extraordinara.Incearca si tot asta o sa foflosesti, cand o sa mai ai nevoie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu raspunde linkul. Incerc altul. http://www.google.ro/......tp?/imgres r:2, s:0, i:67

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Incearca putin ulei de ricin macar o data pe saptamana in crestet si la varfuri. iti mai si creste regenereaza si firele si ajuta si la cadere. si eu folosesc :X

| Tzukushi a răspuns:

Citeste te rog aici cateva sfaturi spuse de mine :* :* sunt multe nu le pot scrie aici

http://mariabeautytips.wordpress.com/......hidratare/

| Skm a răspuns:

E normal să cadă părul (aprox. 100 de fire/zi), dar poate cădea şi pe baza stresului sau în funcţie de ceea ce mănânci.
Foloseşte ulei de ricin la spălare şi mască de păr ( e bună cea de le Kallos).

| Francescaa a răspuns:

Ulei de ricin e bun pentru cadere, dar eu iti recomand uleiul de masline, are propieteati miracoloase. apilici la radacini si masezi bine, tii cat poti de mult, chiar si o noapte ar fi indicat, iar apoi faci baie normal, insa va trebui sa te speli de 2 ori la rand cu sampon pentru ca e unsuros parul. dar cu timpul, cam in 2 saptamani vei vedea efecte care te vor surpinde. bafta!

| nunushka a răspuns:

E normal sa cada parul, creste continu, se schimba, si se mai spune ca daca esti foarte stresata sa cada mai mult.

| Simonαα a răspuns:

Bună..probabil ai lipsă de calciu şi de aceea dar ai putea să faci tratament cu Rivalid[iei de la farmacie], la mine a funcţionat happy s-au combini ulei de rigid cu ulei de măsline şi faci ca o mască pentru păr! Sper că te-am ajutat :*

| Mihaellla9696 a răspuns:

Cauta in farmacii tratamente impotriva caderii parului!
Si eu am trecut prin asta. si pot spune ca " mi-am salvat parul "!
Sper sa-ti fie de ajutor!