Întrebare recomandată | BlackDandelion a întrebat:

O buna prietena de-a mea, daca nu chiar cea mai buna (ne cunoastem de la gradinita si acum suntem colege in clasa a 9a la liceu), avea cateva kg in plus si datorita acestui fapt avea foarte multi hateri. Prietena mea a recunoscut ca, pentru a scapa de kilogramele in plus, a inceput sa fie bulimica cam de trei saptamani. De altfel, pana acum o luna se taia pe maini si a incercat sa se sinucida o data. Acum imi spune ca nu mai este bulimica, insa eu nu pot sa o cred. Cum as putea sa o ajut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunandu-i ca acei "hateri" sunt niste persoane josnice(ceea ce este si foarte adevarat) si ca din aceasta cauza nu merita sa fie suparata sau
sa puna la suflet ceea ce i se spune.
Taieturile pe maini sau alte forme de mutilare fizica nu o vor ajuta deloc, chiar DINCONTRA.
Sfatuieste-o sa vorbeasca cu un psiholog(de ex.pshihologul scolii, daca exista)sau un adult:un membru al familiei sau un profesor caruia sa-i explice situatia si sa o ajute.
De kilogramele in plus poate scapa cu ajutorul unei diete prescrise de medicul nutritionist!
a

1 răspuns:
NOname
| NOname a răspuns:

Pune-o să citească comentariile de aici şi să se uite la toate (sau măcar câteva) filmele documentare şi interviurile din link-uri! Îi vor fi de folos.

http://www.tpu.ro/......es-filmul/