| anonim_4396 a întrebat:

O femeie insarcinata are dreptul sa refuze anumite interventii medicale, printr-o discutie anterioara cu medicul?

Dar daca se considera ca mama sau fatul sunt in pericol? Initiativa ori dorinta cui are intaietate? A mamei sau familiei mamei? Sau a medicului?

Scopul intrebarii: Vreau doar sa stiu ce zice legea, nimic mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Din punct de vedere legal ai dreptul să refuzi orice intervenție medicală pe propria răspundere, chiar și intervențiile inofensive. Întotdeauna dorința pacientului are întâietate dacă este major și în deplinătatea facultăților mintale. Familia nu are dreptul de a lua decizii decât dacă pacientul este minor, inconștient, instabil psihic, etc.