| anonim_4396 a întrebat:

O mica intrebare: daca port ochelarii altcuiva 4-5 ore pe zi, pot ajunge sa port si eu ochelari?

M'am bagat in ceva urat, deci am nevoie de niste raspunsuri concrete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ancutsa410 a răspuns:

Nu neaparat. dar nu face bine ochilor.
nu iti recomand sa porti. daca ai purtat mai bine du-te la un con trol oftalmologic

| Danitzu a răspuns:

Da pentru ca tu poate nu ai nevoie de acei ochelari si mai ales daca dioptriile sunt mari. Dar presupun ca sunt + sau - 0, 25/0, 5.Cu toate astea te sfatuiesc sa nu ii mai porti si sa iti faci si tu un control la oftalmolog pentru a afla daca acest lucru ti-a afectat ochii.

Succesc si sper sa nu fi patit nimic`happy

| Mksdh a răspuns:

Stii care e faza? ca daca erau dioptrii mari, da, iti pot afecta. dar de ce sa ii potri 4-5 ore zilnic, daca nu ai nevoie?
sau ai?
sau.adica,nu explici de ce faci asta, intrebi doar daca iti pot face rau sau nu...pentru ca DA ITI POT FACE RAU

| anelisia a răspuns:

Depinde de dioptriile ochelarilor.Iti poate dauna vederii, asta in mod sigur.Parerea mea e sa-ti iei unii fara dioptrii daca vrei neaparat sa porti.Gasesti peste tot sau incearca la magazinele de optica.Acolo au ochelarii doar cu lentile fara dioptrii.