| Fredi69 a întrebat:

O prietena are niste probleme de sanatate si anume respira greu si i-a zis doctorul ca s-a umflat ceva in nas. Doctorul a spus ca ar fi o alergie de la ceva medicament sau cine stite ce... Ce ar putea fi? Daca e o alergie de la ce a aparut? Va rog dati raspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Nu cred ca ai expus problema complet sau ea nu ti-a zis totul. In general atunci cand un medic pune un diagnostic, iti da si tratament si iti explica ce ai.alergia nu poate fi lasata netratata, trebuie identificata substanta la care prietena ta este alergica printr-un consult la alergolog. Alergia ar fi putut aparea de la orice medicament pe care l-a luat in acea perioada, de aceea e bine ca atunci cand se va duce iar la medic(pentru ca asta iti recomand) sa se duca cu cutiile/ prospectele de la acele medicamente. Atentie ca alergiile apar fie de la primul contact, fie de la al doilea contact cu substanta alergizanta. Daca nu se descopera de la ce e alta data poate fi mai grav( ce a avut ea acum a fost o reactie usoara, se poate si muult mai rau).
Daca mai sunt si alta cauze, da ar mai fi si polipi dar avand in vedere ca medicul a spus ca e alergie am detaliat partea asta

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai trebuie sa ne spui ce a zis medicul, fiindca nu se intelege nimic. Trebuie sa existe niste diagnostice formulate intr-un limbaj inteligibil ca sa putem sa intelegem si sa formulam o parere. S-a umflat ecva la nas poate fi ceva absolut minor, ca de exemplu o rinita virala banala care ii trece in 3 zile sau un cancer care sa necesite chimioterapie. Copiaza cu multa etentie toate diagnosticele emdicului, fara greseli si apoi vei putea primi pareri.

| darrio2007 a răspuns:

Nu crezi ca un medic ar fi mai avizat pentru un asemenea raspuns?

| Fredi69 explică (pentru darrio2007):

Am vrut doar niste pareri

| darrio2007 a răspuns (pentru Fredi69):

Ok! Fara suparare.Nu am patit asta decat cu baiatul meu cand era mic.De la polipi.Si l-am operat.