| MaraAlexandra87 a întrebat:

Oare am deviație de sept? Acum vreo 3-4 ani mi-a apărut brusc pe nas un fel de cocoașă nazală, nu foarte mare și nici observabilă daca nu te uiti prea atent. Ce e mai ciudat e ca o am doar pe o parte, adica daca te uiti la nasul meu din partea dreapta nu se vede vreo denivelare, nasul e perfect drept, in schimb daca te uiti la el din partea stanga se vede o mica denivelare. De asemenea, nu pot sa respir bine cu ambele nari, daca imi acopar nara dreapta pot respira foarte usor doar cu stanga, iar daca o acopar pe cea stanga nu pot respira bine cu cea dreapta, se simte ca si cum nara dreapta e putin infundata si mi-e greu sa duc respiratia pana la capat. In afara de chestia asta cu respiratul nu pot sa zic ca as avea alte simptome, adica nu imi curge sange din nas, nu ma doare capul, nu ma deranjeaza atunci cand dorm, ma doare uneori nasul dar doar pe partea unde e acea denivelatura...cand aveam vreo 5-6 ani am fost operata de polipi si atunci sigur nu aveam vreo deviatie de sept ca altfel m-ar fi vazut medicii... oare se poate dezvolta in timp? (Tin sa mentionez ca nu m-am lovit la nas in ultimii ani, nu mi l-am rupt niciodata, toate schimbarile astea au aparut in timp)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că da. Mai ales daca ai probleme cu respirația