| rebebebe a întrebat:

Ofer funda! De vreo 5 zile imi curge incontinuu un lichid transparent din vagin,nu curge foarte mult,dar totusi parca nu inceteaza,este inodor. Nu mi-am inceput viata sexuala, am 19 ani si ultima menstruatie am avut-o pe 6 iunie. Am o igiena buna,nu iau vreun medicament sau ceva influentabil,oare ce este? Mentionez ca am mai patit asta, cam la 2-3 luni, de vreo 3 ori pana acum. Nu am nici o durere,roseata, mancarime sau alte semne ingrijoratoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui ( "lichid transparent/inodor" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Secretiile vaginale poarta denumirea medicala de leucoree. Leucoreea normala este formata din secretii ale glandelor de la nivelul genital si din celule descuamate din acest tract. Fiecare femeie are o secretie vaginala normala incepand cu perioada pubertatii si terminand la menopauza.O scurgere normala este alba sau clara, de consistenta albusului de ou, fiind scurgeri inofensive care variaza in functie de ciclul menstrual. DUPA OVULATIE cand nivelul estrogenului creste, mucusul devine progresiv mai clar, mai apos si mai putin aderent, deci aceste modificari ale mucusului devin si mai pregnante.De asemenea cantitatea secretiilor vaginale poate creste semnificativ cu cateva zile inainte de menstruatie.In cazul in care este clara, curata, incolora si mai ales inodora nu trebuie sa ai motive de ingrijorare. Multa sanatate.