| Cristian110194 a întrebat:

Ouale fierte ingrasa? Depinde de ce moment al zilei le mananci ca sa ingrase? Eu am mancat seara 3 oua fierte. Seara daca la mananci afecteaza doar ca ai probleme in a dormi sau ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Nox a răspuns:

Nu e vorba neaparat ca ingrasa, dar din cate stiu galbenusul creste foarte mult colesterolul. in nici un caz nu e bine sa mananci un ou seara, dar de 3 ce sa mai zic
mananca cate unul in fiecare dimineata si e ok asa

| marrr a răspuns:

Nu stiu daca ingrasa, dar iti spun ca nu e indicat sa consumi mai mult de doua oua (indiferent de cum sunt preparate) la un interval de doua zile. Galbenusul este recomandat, in schimb albusul nu stiu de ce, face rau la fiere.

| Simon a răspuns:

E indicat sa mananci un ou fiert tare in fiecare zi. Daca nu ai probleme cu colesterolul atunci nu trebuie sa-ti faci griji ca ti-l va creste. Este folosit deseori in curele de slabire, dar cum am spus, 1/zi big grin. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ouăle nu se consumă seara indiferent de forma lor de preparare.
Se mănâncă dimineața (sunt considerate medicament) și cel mai târziu la ora prânzului unul.
Un ou maxim două pe săptămână.
Nu îngrașă dar îți obosești ficatul prin sursa lor de colesterol.
Pa, pa.

| danutzaxcs a răspuns:

Se spune ca oul consumat dimineata e medicament, la pranz aliment, iar seara otrava. Asadar, cel mai bine dimineata si nici vorba seara!

| CodrutM a răspuns:

Eu mananc (fara sa exagerz) aproape un cofrag de oua (fierte, omleta si foarte rar prajite in baie de ulei) pe saptamana, imi fac analize o data la 3-6 luni si toate-s bune.
Contin proteine si lipide si aproape de loc carbohidrati.
Exista doua tipuri de colesterol: bun si rau.
Afirmatii gen: Nu manca oua seara ca au colesterol, ca distrug ficatul, ca sunt "grele", ca ingrasa se bazeaza pe studii vechi de peste un deceniu si mituri.
Mananca oua linistita.

| Madalin_Nistor_1988 a răspuns:

Mai bine taceai codrute, decat sa dai un raspuns prost, mai bine iti vezi de treaba. Ptr CodrutM: Ouale se digera greu?
Nu. Totul depinde de cat de proaspat este oul si de modul in care a fost preparat. Cu cat oul este supus pregatirii termice o perioada de timp mai mare, cu atat este mai greu de digerat. De aceea indicam sa consumati oul fiert moale deoarece acesta se digera in intregime dupa 1-2 ore, in timp ce oul fiert tare sau omleta se digera dupa 3 ore.
http://www.sfatulmedicului.ro/......relei_1544
Ouale ingrasa?
Nu. Chiar daca oul este un produs foarte hranitor, el nu ingrasa. Mai mult decat atat, scopul multor diete este scaderea cantitatii de albumine din regimul alimentar, iar oul cu cele 13% proteine si 80 kcal este o adevarata comoara pentru o dieta. Astfel, 2 oua (160 kcal), 100 g de paine intermediara (236 kcal), 100 g de morcov proaspat (35 kcal), 10 g de unt (90 kcal), kiwi sau un alt fruct (50 kcal) constituie o masa excelenta pentru o dieta sanatoasa.