| ipariloti a întrebat:

Pancreatita se poate indeparta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Pancreatita inseamna imbolnavirea pancreasului, respectiv inflamarea lui. Poate fi prevenita respectand un regim alimentar mai strict din care va fi exclus total alcoolul si grasimile in special. Uite citeste aici regimul alimentar pentru pancreatita cronicahttp://www.gastromed.ro/regimuri/regim_PC.pdf

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pancreatita se poate trata daca este descoperita la timp si acordam tratamentul care se impune. Pancreatita apare datorita consumului de alcool si o dieta dezechilibrata. Oamenii nu pot trai fara pancreas, pancreasul este un aparat digestiv si endocrin care indeplineste doua functii majore :exocrina[produce sucul pancreatic care contine enzime digestive]si endocrina [produce multi hormoni importanti incluzand si insulina].

| Teiu a răspuns:

Pancreatita e o boala care poate fi vindecata daca nu ajunge intr-un stadiu avansat. Daca te refereai la pancreas, raspunsul este da, se poate indeparta, dar numai la un cadavru. Oamenii nu pot trai fara pancreas